IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )


> Yardım Konusu
Görmek istediğiniz konu burada
Aranacak Kelimeleri Giriniz    

> SİTEYE KONU YAZMA
Görmek istediğiniz konu burada
SİTEYE KONU YAZMA
Konuj yazmanın üç şekli vardır:
Forumda yeni konu açmak için ‘’yeni başlık aç’’ butonu.
‘’Yeni anket aç’’ butonu,
Konuyu okurken göreceğiniz ‘’cevap ekle’’ butonu.
Yeni Başlık Açma ve Cevaplama
Mesaj yazarken IBF/BB Code opsiyonlarını kullanmanız gerekir. Bu mesajlarınızda farklı formatlar kullanabilmenize yardımcı olur. Bu konuda daha fazla bilgi için BB Code Yardım linkine tıklayın.
Zengin Metin Editörü :
Zengin metin editörü (RTE) wordpad’e benzer bir WYSIWYG yazılımıdır. Bu yazılımla mesajlarınızı yollamadan önizleme yapabilir, mesajınızın forumda yayınlandığında nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Enaz Internet Explorer 6 ve üstü ya da Firefox 1.5 ya da üstü kullanıyorsanız, RTE nin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
Araç Çubuğu
Soldan sağa, üstten aşağıya :
  Biçimlendirmeyi Kaldırma : Mesajdan biçimlendirmeyi kaldırır.
  Özel Madde Ekle : Bu kutucuk size forum kurallarının izin verdiği ölçüde konu linki, link yollama ve diğer BB Code özelliklerini ekleme imkanı sunar. Bunlarin nasıl görüneceğine bakmak için BB Code Yardım konusuna gözatın
  Yazı tipleri : Bu size mesajlarınız için dilediğiniz yazı tipini seçme olanağı sunar. Eğer RTE etkinse seçilen yazı tipi mesajlarınızda görüntülenecektir.
  Büyüklük : Bu kutucukla, yedi farklı yazı boyutu seçebilirsiniz.
  Geri Alma ve Yeniden Yapma :  Bu iki ok son yazınızı geri alma ve yeniden düzenleme olanağı verir.
  Mesaj Kutusu Büyüklüğü : Burada mesaj yazdığınız kutunun büyüklüğünü ayarlayabilir, büyültüp küçültebilirsiniz.
  Standard Editör/RTE Değiştirme : Bu butonla standard editör ve RTE arasında tercih yapabilirsiniz. Ayarları ayrıca Kontrollerim kısmından da değiştirebilirsiniz.
  Stil Butonu : Mesajlarınızı koyu renk, italik ve altı çizgili olarak yazma olanağı sağlar.
  Metin Biçimlendirme : Bu buton size seçtiğiniz metne üste yazı yazma, alta yazma ya da üstü çizgili yazma imkanı verir.
  Metin Rengi : Bu kutuda mesajınıza uygulayabileceğiniz pek çok renk bulabilirsiniz.
  Emoticons (His simgeleri) : Bu butonla mesajlarınızda kulllanabileceğiniz çeşitli his simgelerine (smiley) ulaşabilirsiniz.
  Çıkıntı/Girinti : Bu iki buton mesajınızı sağa doğru girintili, sola doğru çıkıntılı yapma imkanı sunar.
  Metin  Hizalama Butonları:  Bu butonlar size sola dayalı, sağa dayalı ya da ortalanmış mesaj yazma olanağı verir.
  Listeler : Bu iki buton sıralanmış (numaralı) , ya da sırasız (madde imleri ile) listeler yaratmanızı sağlar.
Yan Panel
Bu linke tıklarsanız pekçok faydalı linklerin yer aldığı bir yan panele ulaşırsınız. Bütün tıklanabilir smiley leri ve BB Code larını içerir.
Yan paneli dilerseniz tıklayarak kapatabilirsiniz. Bu şekilde forumu daha geniş görürsünüz

Mesaj Yazma Seçenekleri
Yeni bir başlık açarken ya da açılmış başlığa cevap yazarken üç seçeneğiniz bulunmaktadır.’ Emoticon’sları etkin kıl?’ I seçmezseniz, hiçbir mesajda his simgelerini görüntülemezsiniz. ‘İmzayı etkin kıl?’ size mesajlarınızda imzanızın görüntülenip görüntülenmeme seçeneğini sağlar. ‘Email bilgisi ve cevapları etkin kıl’ seçeneği ile mesajınıza gelen cevaplar olduğunda  mail yoluyla bilgilendirilirsiniz. Daha fazla bilgi için ‘yeni mesajların emaille haber verilmesi’ başlığını okuyun. Eğer forum yöneticisi tarafından etkin kılınmışsa, HTML versiyonunu da seçebilirsiniz.
Ayrıca yeni başlık açarken bir ikon da seçebilirsiniz. Bu ikon başlığın hemen yanında ya da mesaj saatinin yazılı olduğu yerde görüntülenecektir.
Anket Seçenekleri
Eğer anket açmak isterseniz yardım ekranının en üstünde iki seçenek belirir. Birinci kutu ankette soracağınız soruyu yazmanız içindir. Altındaki yazım alanı anket seçeneklerini ekleyeceğiniz yerdir.  Her satıra bir seçenek ekleyin. Seçenek sayısı admin tarafından belirlenir ve sol tarafta gösterilir.
Mesajları Alıntı ile Cevaplamak
Her mesajın altında alıntı (quote) butonu yer alır. Buraya basarak dilediğiniz mesajdan alıntı yaparak cevap yazabilirsiniz.

Mesaj Düzenleme
Her mesajın altında düzenle (edit) butonu yeralır. Buraya basarak önceden yazmış olduğunuz bir mesajı yeniden düzenleyebilirsiniz.  Mesajı düzenlerken ‘’kimin tarafından düzenlendiği belirtilsin mi’’ seçeneğini göreceksiniz. Burayı işaretlerseniz  mesajın kimin tarafından ve ne zaman düzenlendiği ibaresi mesajınızda görünür.
Eğer bu butonu göremiyorsanız, admin bu seçeneği kısıtlamış ya da mesaj zaman aşımına uğramış demektir.
Hızlı Cevap
Her mesajda hızlı cevap seçeneği yeralır. Buraya tıklarsanız zamandan tasarruf ederek mesajları cevaplayabilirsiniz.  Eğer bu seçeneği göremiyorsanız kontrol panelinizden daha fazla seçenek (more options) bölümüne girerek ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Kelime Bulutu:

Tarih: 9/04/2020, 2:49