IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )


 
Reply to this topicStart new topic
> Ses Mühendisliği Nedir? Ses Mühendisi Ne İş Yapar?
Muzikmutfagi.com
mesaj 26/04/2016, 22:51
İleti #1


Yeni Üye
*Katılım : 26/04/2016
Üye no : 135464Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNSes Mühendisliği Nedir? Ses Mühendisi Ne İş Yapar?


Popüleritesi hergün artarak devam eden mesleklerden biri de Ses Mühendisliği. Son dönemlerde çok konuşuluyor ama kimse tam anlamı ile ses mühendisliği hakkında net bilgiye sahip değil.

Ses mühendisi çalışma ortamları nasıldır?
Ses mühendisliği eğitimleri nerelerde veriliyor?
Ses mühendisleri ne kadar para kazanıyor?
Ses mühendisi olmak için ne gibi yetenekler yada özellikler gerektiriyor?


Bu yazımda sizleri ses mühendisliği mesleği ile alakalı elimden geldiğince bilgilendireceğim.

Ses Mühendisi öncelikle birçok dala ayrılıyor bunlardan bazıları şunlardır.

Kayıt Mühendisi
Mix Mühendisi
Mastering Mühendisi
Konser Sistem Mühendisi
Akustik Mühendisi
Oyun ve Ses Tasarımcı Mühendisi
Film,Dublaj Mühendisi

Ses Mühendisi StüdyoGörebileceğimiz gibi ses mühendisliği kendi içinde birçok meslek barındırmakta (Uzmanlık alanlarına ayrılmakta). Genel anlamı ile bir müzisyene ?ses mühendisi? sıfatını yakıştırmak yanlış tanımlama olur çünkü ses mühendisi, arka planda hem teknik hem de müzisyen; aynı zamanda dinleyici bakış açısı ile destek sunabilmeye hazır olabilmektir.
Örnek: Bir kayıt mühendisi bir davul kayıt ederken hem müzisyen gibi, hem de bir dinleyici gibi düşünmek zorundadır. Sadece kayıt tuşuna basarak doğru sinyalleri alıp kayda yansıtmak yeterli değildir.

Öncelikle yapılacak olan işin tarzını iyi bilmek gerekir,
Dünya standartları ve ülke standartları neler?
Referans işlerde neler yapılmış?
Kitle ne istiyor?


Bunları çok iyi bilmek önemli! Herhangi bir kayıtta dinleyici gibi düşünüp tonlamasını, mikrofonlamasını ve tüm kayıt sistemini ona göre ayarlamak, tasarlamak ses mühendisini normal bir kayıtçıdan ayıran en önemli özelliklerden biridir. Biraz da çalışma ortamlarına göz atalım:

Ses Mühendislerinin Çalışma Ortamları

Çalışma ortamları yöneldiği alana göre oldukça değişkendir. Kabaca: saha ve studyo ofis ortamı olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlar da kendi aralarında birçok bölüme ayrılmakta.

Kayıt studyosu
Mix Studyosu
Mastering Studyosu
Film Studyosu

Konser Sistemleri Mühendisi Festivaller, Açık hava konserleri gibi açık alanlarında, akustik mühendisi ise stüdyo yalıtımı, ofis yalıtımı, cami yalıtımı, Konferans salonları vb. gibi alanlarda görülebileceği gibi yoğunlaşmış olduğunuz alana göre değişmekte.

Ses Mühendisi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Öncelikle işimiz ses o yüzden duyu organlarımızın doğal olarak sağlıklı olması gerekiyor. Sadece stüdyo ortamının olmadığı ve her işte olduğu gibi bu meslekte de dezavantajların olduğunun bilincinde olmamız gerekmekte.
Birkaç örnek verecek olursak, bir tiyatro sahnesi için programa yetişmesi gereken acil bir iş gelmiştir ve zamanınız çok kısıtlı olsun. Eğer sektörde tutunabilmek istiyorsanız piyasada benim prensiplerim var ve bu saatler aralığında çalışırım, şu tarihte teslim ederim diyebilme lüksünüz yok.

?Neden yok?? diyecek olursak sizin gibi aynı işi yapan alaylı alaysız binlerce insan var. Biraz ses mühendisliğinin evrensel tanımından çıkıp Türkiye koşullarına göre tanımlamak istiyorum. Bu yüzden gelen her işi elinizden geldiğince yetiştirmek zorundasınız. Bu da beraberinde yorgunluk ve uykusuzluk getirmekte.
Peki büyük konserlerdeki tonmaister ve konser sistemleri mühendisleri ne yapsın? SoundCheck ile başlayan gün daha sonrasında çıkan aksaklıklarla beraberinde uykusuzluk? Bazen 1 hafta süren festivaller yada sanatçı turnelerinde günde 1-2 saat uykuyla çalışan arkadaşlarda mevcut. Medyaya yansıdığı kadarı ile artistik karışık bir mixer görüntüsünden ibaret değil ??

Ses Mühendisleri Ne Kadar Para Kazanıyor?

Gelelim herkesin merak ettiği ses mühendislerinin ne kadar para kazandığı konusuna yine en başta üzerine basa basa söylediğim gibi yönelmiş olduğunuz sektörle doğru orantılı.Kişi kendi girişim bilgi ve becerisiyle alakalı olduğundan net bir rakam vermek yanlış olur.
Kendisini geliştirmiş iyi bir ses mühendisi başlangıç olarak ortalama asgari fiyatın 2-3 katı diyebiliriz her ses mühendisi bu fiyatlara başlangıç yapabilir diyemeyiz sadece kendini geliştirmiş girişken ve işi beğenilen yöneldiği alana göre değişkenlik gösteren bir ortalama tutardır.


Sizlere önerim eğer gerçekten ses mühendisi olmak istiyorsanız en başta dikkat etmeniz gereken tecrübe sahibi olmuş sektörde olan insanlardan destek almak.Sektörde aktif çalışan bir ses mühendisi ile tanışıp birkaç gün yanında bir asistan gibi beraber vakit geçirmek bu yöntem ile daha seçim yapmadan ilerde nelerle karşılaşacağınızı siz uygun bir meslek olup olmadığını önceden görmüş olacaksınız.
Bu araştırmalar sonucunda meslek için hala uygun aday olduğunuzu düşünüyorsanız ülkemizde özel eğitim veren kuruluşlar mevcut buralara başvurup tanıtım seminerlerine ücretsiz katılabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı
PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )
okuyabilirsiniz.
Özkan Meydan | Ses Mühendisi

Bu ileti Muzikmutfagi.com tarafından 26/04/2016, 23:14 yeniden düzenlenmiştir.
Yüklenen Dosya(lar)
Yüklenmiş Resim
 
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

 

Collapse

> Benzer Konular

    Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No new 108 imperio 20537 17/04/2015, 15:06
Son İleti: maose
No new   20 A O E 1537 3/07/2005, 21:37
Son İleti: Nitrogliserin
No new   91 onki 10365 7/03/2016, 19:11
Son İleti: Deep Whirlpool
No New Posts   6 tmmert 696 24/12/2008, 0:24
Son İleti: Pearl
No New Posts   11 MasterouT 9429 22/07/2012, 10:48
Son İleti: baran.altun
No New Posts 2 Beatperlife 405 10/04/2015, 13:27
Son İleti: MarJ1n4L
No New Posts 0 DDDDjjjj 251 1/02/2016, 20:49
Son İleti: DDDDjjjj
No New Posts   4 Kirtutmaz 464 12/02/2016, 9:21
Son İleti: NEDES
No New Posts 0 Muzikmutfagi.com 258 27/04/2016, 1:29
Son İleti: Muzikmutfagi.comTarih: 24/06/2018, 7:26