IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Referans Monitoru Hakkında
tolgaabi
mesaj 29/01/2006, 20:36
İleti #1

Üye
**

Üye no : 683

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNÇocuklar selam uzun zamandır forumu izlememe rağmen bi yorum yada konu açmamıştım.Su sıralar referans monitörü almayı düşünüyorum..En azından 1-2 ay içinde.Ancak şöyle bir problem var.Almayı düsündügüm M-audionun Studiophile BX5a modelı fıyatıda uygun (ev kullanıcısı için)Ancak bu yeterli olur mu?
Yanına da sub gibi extra bir monıtor daha almak gerekıyor mu?Performansından ne kadar mutlu olabilirim.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. rolleyes.gif
Yoksa biraz daha paraya kıyıp daha ıyısını mı almak lazım?? sad.gif
mastering yaparken seslerin tam olarak olduğu gibi çıkması önemli sonra baska bir yerde dinledigim zaman hayalkırıklgı yaşamak istemiyorum.Gerci mastering başlı başına bi bela smile.gif
Cevap verecek herkese simdiden tesekkurler.. flowers.gif
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
canalpakin
mesaj 30/01/2006, 0:58
İleti #2

Aktif Üye

Üye no : 475

Yunusa demişki

aşağı yukarı iki aydır bx5a kullanıyorum,benim kulağımın duyduklarına göre betimsel tarifini yapmaya çalışayım, zira her dinleyicinin algısının oda akustiğine-epeyce-,gece/gündüz dinlemesine,hattadinleyicinin mooduna göre az çok farklılıklar gösterebildiğini de göz önüne almak isterim
yine 5 inchlik krk rp5,dynaudio bm5 ve genelec 8030a ile karşılaştırabildim,ma bx5a yı ise ayrı bir mekanda ve şu an..
ideal şartlar altında dinlediğim rp5,bm5,8030 ve bx5a arasında renk bakımından genelec en soğuk ve flat,renksiz olanıydı sanırım(aşağılama gibi oldu ama smile.gif en 'referans olanı' oydu diyebilirim yanıltmama bakımından,bm5 ve rp5 in bx5ten farkını ise dinlerken yumuşak tınlaması
ve kulağa daha ahenkli gelmesi olarak tarif edebilirim,kısacası bx5a da lk edindiğim izlenim kulağımı biraz yorması oldu ki dinlemeler arasında birkaç dakika dinlenme aradipnot: testte sezen aksu dinledim süperdi smile.gif
dipnot:bilimsel,subjektif yazmaya gayret ediyorum ancak bunlar tamamen öznel görüşlerim,canalpkin de bunu sormuş olduğu için,zira teknik açılımı konusunda çok daha doyurucu yazıları bende merak ediyorum,bu arada bx5a nın frekans dağılımı grafiğini incelerseniz(adı bu sanırım db/hz birimli) 30-1000z arasında adeta sinüs dalgaları gib dalgalandığını (düzgün ama:) 4khz-18khz arasında eğrinin 100db e doğru kaydığını görürsünüz,bu da anlatmak istediğimi doğruluyor sanırım zira Tizleri Çok Yükseeek! ...geldi bana ,yine sanırım bu yüzden de dinlerken epey yorucu oluyor,(evet sanırım diyorum ilk yazımda azar işitmek isteme zaten bx beşkardeşler epey çınlatıyor:))

şu an kullandığım ortamda yamaha mx12/4bus mikserimin c-r out u monitörlere ,pc nin out u ise en yakın boş streo kanala bağlı,basmidterble flat ,monitörler duvardan uzak ve arkalarına akustik emici malzeme var,montör araları 1.5 metre ,arka duvara kadar 2.5metre mesafe var şimdilik cam tuğla (akustikte cısss:)bu yüzden dinlerken kalın kadife perdeyeyi çekip absorber malzeme olarak kullanıp idare ediyorum ayrıca sağkabinin sağında malesef mecburen dolap var uzakta da olsa,ancak yüksek volüm dinlemedikten sonra pek te etkilemiyor,pek sağlıklı değil tabi olduğu kadar ama hala bazı stüdyolarda malesef pc monitörünün iki yanına dipdibe dayanmış göğüs hizasında referans monitörleri yerleşimini gördükten sonra ben referans dinleme adına imkanlarımı ve bilgimi kullandığımı düşünüyorum
test ettiğim parçalar iyi mixlendiğine inandığım,madonna-die another day(1),pearl jam-yellow ledbetter(2),gato barbieri-el Arriero(konser kaydı)(3)

1.parçada herşey çok iyi görünüyor ancak ses açıldığında altbaslar yetersiz ama 5inche göre epey tatmin edici malum hi midler ve tizler

2.baslar(bas gitar ama)gayet başarılı(hafif yüksek seste dinliyorum),alt notalarda hafif uğuldama var ama akustik ten olduğunu zannetmiyorum,bir de snare biraz arkada kalıyor dağılımdaki zayıf db li frekansa denk geldiğini düşünüyorum
3.parçada sadece bas gitar biraz yayvan geldi,saksafon vurmalılar vb mükemmel,basın keskin-net duyulmaması konser kaydı olması hatta basgitarın tonu öyledir gibi de düşünmedim değil hani

ses gücü olarak amaca göre yeterli , tabi çok çok yüksek seste piyano vb oktavlı enstrümanlarda şöyle bir drınn yaptığınızda bas sürücü hafif distortion a kaçıyor jrınn da oluverebiliyor smile.gif en güzeli orta volümde kullanmak zaten anca o zaman bas cevabını alabiliyorsunuz

sonuç olarak 600 ytl altında Türkiye'den alınabilecek bir iki monitörden biri,diğerlerinin az dolar farkla rp5 ve n'earfive,roland ın dm20 sinin ise flat olduğundan emin olmadığımdan birşey diyemiyorum,netten araştırıver,atladığım model varsa özür,pek seçenek yok ama bx5a kevlar lo-driver ı ipeksi:) tweeter larıyla kalbimi çaldı her ne kadar biraz tırmalasa ve haa unutmadan azıcık 'renkli 'osa da...

ah birde mavi led ışığı loş ışıkta gözümü almasa,anladık açıksın,bant yapıştırıcam sana smile.gif

tabiki masteringe gidip raflarda cd olacak kadar güvenilir bir miksaj dinlmes sağlamaz tek başına ama bunun dışında her türlü session da tatmin edecektir,elekktronik müzik yapıyorsan çok fazla alt frekans kullanmaman şartıyla,rock gitar içinse epeytavsiye ediyorumsaygılar sunuyorum,altını çiziyorum tamamen kendi duyumlarımla öznel düşüncelerim,umarım faydası olur

bencede bx5a ev kullanıcı için gayet uygun ama bu tarz monitörlerle mastering yapamazsın anca mastering e hazırlarsın , mastering apayrı bir konu büyük uzak dinleme monitörleride gerektiriyor ayrıca olsa bile zaten şu anadaki birikiminle yapamazsın:)tabi monitör kadar monitörün bulunduğu ortam ve monitörün pozisyonuda önemli şayet 70-80 metreküplük bir odaya en pahalısından genelec 8050 koysan dahi bi işe yaramaz yanlış duyarsın ve bunun gibi daha bir sürü teferuat var , yani özetlemek gerekirse ev için bx5 a alman gayet uygun vede sana yetecektir .

Bu ileti canalpakin tarafından 30/01/2006, 1:15 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
tolgaabi
mesaj 30/01/2006, 3:14
İleti #3

Üye
**

mastering e hazırlarsın demissin tongue.gif Bu sonuc olarak benim işe yaramaz mı ?Odam dıkdortgen bıcımınde ufak.Birde sub monıtor olayı var bunu da almak lazım mı buna cevabı unutmussun canalpakın?
PM  
+Quote Post
canalpakin
mesaj 30/01/2006, 10:13
İleti #4

Aktif Üye

Üye no : 475

alırsan yeterince işini görürü , ev kullanıcısı için ideal
PM  
+Quote Post
tolgaabi
mesaj 1/02/2006, 4:52
İleti #5

Üye
**

Peki bu monıtorun dısında Sub monıtorude almak lazım mı yanına?Sub monıtoru ne ıse yarıyor tam onu da anlamadım? Yoksa tek basına M-audionun Studiophile BX5a sı yeterlimi?
PM  
+Quote Post
tolgaabi
mesaj 6/02/2006, 1:10
İleti #6

Üye
**

sub u da yanında almak gerekır mı ?bunun ıcın hala cevap gelmemıs huhu ben burdayım sad.gif
PM  
+Quote Post
tolgaabi
mesaj 23/04/2006, 23:20
İleti #7

Üye
**

bx5a nın yanında sub u almak gerekır mı bununla ılgılı hala cevap gelmemıs ??
sleep.gif
PM  
+Quote Post
Peakload
mesaj 26/04/2006, 23:28
İleti #8

Peak

Üye no : 3537

yeterince cevap vermiştik zamanında smile.gif
PM  
+Quote Post
tribalhouse
mesaj 30/04/2007, 18:21
İleti #9

Aktif Üye

Üye no : 9842

BENCE BX5A VEYA BIRAZ DAHA BEKLE BUTUN SORUNLARINI ORTADAN KALDIRCAK BX8A AL DERİM BEN SANA YADA EN KOLAYI

PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )

ADAM P 11 A TERCIHIMDIR KRK LE GELENIC ILE DINLE VE MUTLAKA BIDE ADAM ILE DINLE MURAT ABİNİN KULANDIGI KOLON BUDUR FİLM MUSICLERI DAHIL YAPMANA YETICEKDİR (: SAYĞILAR
PM  
+Quote Post
OptimusPrime
mesaj 30/04/2007, 18:37
İleti #10

Aktif Üye

Üye no : 6944

sub seçiminde çok dikkatli vede sabırlı olman lazım çünkü sub gerçektende tüm sistemlerde sesi vezirde eder rezilde biggrin.gif
odanın geometrisi, metrekaresi, kullanım konumun ve sistemde kullandığın diğer hoparlörlere olan güç uyumu gibi bir çok konuya dikkat etmen şarttır.
bana kalırsa sub olmadan biraz bx leri kullan derim, bu ürünlerle ilgili genelde hep olumlu yorumlar duyuyorum, parasına göre yeterince natural ses veriyorlar ve sub gerçektende lazım olmayabilir diye düşünüyorum...
PM  
+Quote Post

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No new   280 acar 22822 11/04/2016, 0:18
Son İleti: Deep Whirlpool
No New Posts   1 RAND 2684 6/07/2008, 13:27
Son İleti: kubilayyksk
No New Posts   0 Transacted 383 20/03/2014, 18:06
Son İleti: Transacted
No New Posts 3 midnight737 498 9/12/2014, 11:10
Son İleti: midnight737