IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> RAW-wav formattan mp3'e geçiş kaybı, tavan ses için her frekanstan ses olması
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 3:42
İleti #1

Kıdemli Üye

Üye no : 3193

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNYaptığım çalışmaları mp3 olarak kaydedince ses düşmesi oluyor, Cubase SX kullanıyorum.

MP3'ün çalışma mantığı farklı frekans bandlarında seslerin birleştirilmesi yatıyo,
Tavan sese 0 dB'e ulaşabilmek için her bandın full olması gerekiyo, yoksa seste kayıp oluyor

İlgi alanım olduğu için biliyorum, CD Audio ya da WAVE formatında tek frekanstaki ses bile 0dB'ye ulaşabilir, ancak mp3 frekanslara ayırdığı için sesi, seste düşme oluyor, masteringi de buna göre yapmak gerekiyor sanırım,

ne önerirsiniz? Bana yardım edin lütfen, prodüksiyonla ilgilenen herkesi ilgilendiren bir konu, öneride bulunanlara şimdiden çok teşekkürler.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
Sir-Deacon
mesaj 13/02/2007, 3:56
İleti #2

Aktif Üye

Üye no : 5330

Ben yine anlayamadım, mp3 sesi frekanslara mı ayırıyor?, 0DB nin tavan ses olması, her bandın full olması ne demek biraz daha açabilirmisin sorunu
PM  
+Quote Post
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 5:00
İleti #3

Kıdemli Üye

Şimdi mp3'e çevrilip encode edilen ses format kalitesine göre farklı frekanslarda eşit aralıklı olarak belli sayıda frekans bandlarına ayrılıp bu frekanslardaki dairesel ya da sinüzoidal dalgalara dönüştürülür. Çalma esnasında bu frekans bandı grubu tekrar birleştirilip ses tekrar üretilir. Fakat anladığım kadarıyla bu mp3 formatı ses CD'leri gibi 16 bitlik yani 64532 farklı nokta arasında ses üretmiyor, yani kodlanan ses farklı frekans bandlarına ayrıştırıldığı için ancak mesela 128kbps mp3'te 16 tane ses bandı varsa ve bunlar kaydedilen parçada anlık olarak ayrı ayrı 0 ile 1 arasında ses seviyesindeyse eğer mesela toplamı ancak 16 olduğu zaman bir CD kalitesindeki ses gibi kaydedilebilen maksimum sese ulaşabiliyor. Fakat sorun şurda, kayıtta yalnızca 400 hertz frekansta(maksimum kayıt seviyesinde) bi ses var mesela, 350hz-500hz arasındaki kodlanmış frekans bandı bu maksimum seviyeye tek başına ulaşamıyor, çünkü volüm aralığı maksimum sesin 1/16'sı yani onaltıda biri kadar oluyor. Bu sesbeple seste volüm kaybı oluyor.

Ama benim esas demek istediğim, yaptığım kayıtlarda exportlarda wav formatında hiçbir kayıp olmuyor, fakat mp3 olarak kaydedince ses seviyesi düşüyor,

Bu durumda mp3'e göre mastering yapmak için bi öneriniz varmı diye sorucaktım. Yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Bu ileti renegade_easel tarafından 13/02/2007, 5:01 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Sir-Deacon
mesaj 13/02/2007, 5:23
İleti #4

Aktif Üye

mp3 üzerinden master yapmak yerine wav olarak export edip mastering yapmayı niye denemiyorsun, zaten wav yada aif formatında iken birden sesi 128Kbps yada 192Kbps vs bir frekans aralığında sıkıştırıp sesin kalitesini bozuyorsun, mastering yaptıracağın projeyi 1st generation data cd veya 24-bit dat yollamak lazım audio CD'de bile istediğin sonucu alamazsın.

Bu ileti Sir-Deacon tarafından 13/02/2007, 5:52 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 5:58
İleti #5

Kıdemli Üye

Saol, teşekkür ederim. mp3 sağlıksız oluyo evet.

Belki de Cubase SX 1 çıkış kanalında RMS gösteriyor Peak Level yerine ondan çalarken volüm seviyesi 0 gösterirken wavelabdan açtığım zaman %50 seviye gösteriyor. Evet. RMS-Peak arasında dönüşüm yapan bi formül bilen varsa anlatabilirmi lütfen çok zor durumdayım foruma parça yollamaya korkuyom. Son 2007 çalışmalarımın hepsi sesi kısılmış gibi duyuluyor. Yoksa master kanaldan +6 dB çıkış da alabilirim ancak hard-clipping olduktan sonra ses bozulur zaten. Bakıyorum bütün arkadaşların çalışmaları full ses duyuluyor, benim yaptıklarım kısık. Ben mi kurallara fazla bağlı kalıyorum yoksa? Cubase'den +6dB mi görmeliyim çıkış kanalda export etmeden önce?
PM  
+Quote Post
Sir-Deacon
mesaj 13/02/2007, 6:07
İleti #6

Aktif Üye

Kanalların arasındaki volüme farklarını compressor yardımıyla dengelemen lazım yada volüme gain ayarlarıyla sonra toplamda sesi daha rahat kontrol edersin.

Eger export ettigin wave dinamik aralıkta geziniyorsa yani bir yerde -3 bir yerde -1 db gibi ozaman normalize ettiginde yada volümü açtıdında -3 lük yeri makule cekmeye calışırken diger yer peak yapar drive a girer.

Ancak cubase kullanıyorsan sana izotope ozone u önerrim ,orda hazır presetler var, eger parametrelerden çok anlamıyorum diyorsan hazır olanları dene, kulağına hoş geleni seçip tekrar bi export et.

Ha bu arada EQ, Limiter, compresor gibi konularda da araştırma yapmanı öneririm.

Bu ileti Sir-Deacon tarafından 13/02/2007, 6:20 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 6:22
İleti #7

Kıdemli Üye

Saol Sir-Deacon, bak senden başka ilgilenen çıkmadı 1 saat olmadan thread gönderileli 3 post birden attın çok teşekkür ederim yardımın için. İzotope kullanıcam, bi de ayrıyetten -3 desibelde gitmesi kaydın ortalama faydalı olabilir,

demin Cubase'de 0 desibel görüp kırmızı clipping seviyesinde aldığım kaydı wavelabda açtım, yüzde 50 seviye gösteriyodu, sıraylan 3 sefer 1.5'ar desibel arttırarak editledim kaydı tam 4.5 desibelde %100 seviyeye ulaştı demek ki 4.5 desibelmiş gereken Cubase yanlış gösteriyor 4.5 desibel yüksek gösteriyor heralde Steinberg'in bir bildiği vardır halloldu sorun, yardımın için teşekkürler. flowers.gif flowers.gif flowers.gif
PM  
+Quote Post
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 6:56
İleti #8

Kıdemli Üye

Cubaseden maksimum 0 desibel clipping seviyesi görüp wav export edip wavelabda açıp, kafadan 4.5 desibel arttırıp öyle mp3 encode etmek lazım (Cubase RMS gösteriyor)öyle yaptım sorun çözüldü, izotope ile de daha iyi olur heralde, saol deacon.

Bu ileti renegade_easel tarafından 13/02/2007, 7:16 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Peakload
mesaj 13/02/2007, 7:58
İleti #9

Peak

Üye no : 3537

Selam beyler sohbete geç katıldım sorry.Şimdi ilk önce ben kafamın karıştığı bir kaç soruya soryla karşılık vermek istiyorum.Hem fikir paylaşmış oluruz hemde eksik varsa öğreniriz.

Cubaseden maksimum 0 desibel clipping seviyesi görüp wav export edip wavelabda açıp, kafadan 4.5 desibel arttırıp öyle mp3 encode etmek lazım

Bu bana çok garip geldi.Tamam hata olabilir cubase de birşey diyemem.Ama normalde zaten bir mix render edilirken "-6db" render edilmeli.0db render etmek sağlıksız çünkü digital distortion denilen olay yaşanabiliyor.He denilebilirki limiter diye bir şey var ama ne gerek var o kadar zahmete.En mantıklısı -20 db de olsa mixajı sağlıklı bir şekilde render edip daha sonra masteringe hazırlamak için 0db e normalize etmek.Burada bir anlatım hatası olabilir ama sorun ettiğin olay düşük averaj da render ise normalize işini görür-ki,zaten her render isterse sıfır desibel olsun bir kez normalize edilir masteringten önce.

Belki de Cubase SX 1 çıkış kanalında RMS gösteriyor

Peak Level ile RMS arasındaki farkın 4 desibel olması mümkün değil gibi...

Yoksa master kanaldan +6 dB çıkış da alabilirim ancak hard-clipping olduktan sonra ses bozulur zaten. Bakıyorum bütün arkadaşların çalışmaları full ses duyuluyor, benim yaptıklarım kısık.

Bro senin yerinde olsam cidden bunu bu kadar sorun etmezdim.Dediğim gibi her mixaj render edildikten sonra rahatlıkla normalize edilir.Birde belki şu sorunu yaşıyorsun.Olabilirmi bi oku paslaşalım :

Miksajında miliseconds luk clipler var.Bunlar belki cubase in clip led ine yansımıyo olabilir.Render ettiğinde dikkat ettinmi hiç wavetable'da çok saçma sapan bir yerde ani bir çıkış varmı?

Cubaseden maksimum 0 desibel clipping seviyesi görüp wav export edip wavelabda açıp, kafadan 4.5 desibel arttırıp öyle mp3 encode etmek lazım

Sanırım masteringi render esnasında,yani miksajla bir yapıyorsun?Eğer öyleyse sağlıksız bir durum.Wavetable ı birkez de olsa görmeden master katına neler koyacağını belirlemek zor olur ya wacko.gif

Valla senden çok ben soru sorduysam afedersin.Ama hem senin sorunun açısından,hemde keyifli bir topik olmus o acıdan derine daldım...
PM  
+Quote Post
renegade_easel
mesaj 13/02/2007, 8:38
İleti #10

Kıdemli Üye

Cihan hoşgeldin thread'e...

Benim yaşadığım sorun Cubase'den wave olarak export ederken olmuyor, yalnız mp3 export edip wavelab'da açınca volüm seviyesinin en fazla yüzde 50 olduğunu görüyorum. Ama söylediğin gibi sorun değil aslında, çünkü zaten muhakkak wavelab'da düzenleyip ya da başka bir şekilde volüm seviyesi yükseltilebilir. Ama anlamadığım benim wavelab'da 0 desibel peak seviyesine yükselttiğim kayıt mp3 encode edince tekrar seviyesi düşer mi? Acaba mp3 formatının azizliği mi söz konusu? Yoksa RMS seviyesini izotope ozone ya da wavelab'ın peak-master(pardon puncher mış) gibi bi efektiyle mi arttırmalıyım? RMS ve Peak seviye farkı mı bana engel oluyor kaydın ses seviyesinde?

Mesela şu iki kaydın farkı:

PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )

PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )

ikincisini daha demin yaptım, Cubase'den exportu wav olarak yaptım,wavelab'da peakmaster'la(puncher'lan) loudness verdim. Ancak mp3 biraz daha yukarıda anlattığım gibi +32574 ve -32475 arasında bit-level ifade etmek için 16 bit wav gibi işlemiyor. Her frekans bandının kendi bağımsız volümü var ve hepsi maksimum verebileceği volümde toplanıp birleşmeden mesela winamp'da en yüksek ses seviyesine erişmiyor. (ben mi yanlış biliyorum?)Acaba benim gibi forumumuza çalışmalarını mp3 olarak yollayan arkadaşlar bilmediğim birşey mi yapıyor mp3'e çevirirken, yoksa efektlerle falan mı ses bu kadar yoğun kaydedilebiliyor mp3'e? Tereddütte kaldım.

Yani sesin volümünü mp3 mü düşürüyor yoksa sorun programlarda mı yoksa ben mi kullanamıyorum? Yardım edersen sevinirim Cihan? Saol şimdiden.

Bu ileti renegade_easel tarafından 13/02/2007, 8:55 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts   7 selim 3068 24/09/2003, 17:30
Son İleti: mujdat
No new   416 orc 21912 10/08/2017, 14:05
Son İleti: modoste
No New Posts 10 ddjfx 1039 26/07/2007, 23:42
Son İleti: ddjfx
No New Posts   13 solidsnake 5268 11/07/2007, 13:04
Son İleti: First Xperience