IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )


5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Closed TopicStart new topic
> -=Prodüksiyon Tavsiyeleri=-, REFERANS
H.T.R
mesaj 26/10/2005, 10:05
İleti #1


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNHep "Yapım Aşamasında" kalacaktır !! (Felsefi bir bakış açısı)
Şimdilik eklenen başlıklar:
Buyurun okuyun...

Herhangi bi yorum, düşünce veya ekleme için: TIKss


- Başlamadan önce-, Ek1, Ek2
- Bilgisayarınızı Müzik Yapımı İçin Optimize Edin
- Kick Yapımı 1
- Kick Yapımı 2
- Kick Yapımı 3
- Kick Yapımında Waves Plug-In
- Kick Yapımında Effect Sırası
- Kompresör nedir?
- Drum'ları Panlamak
- Multiband Parametrik Kompresör C4
- Sidechain Nedir?
- Cubase'de Sidechain
- Demo Cd Gönderimi
- Mac’inizi Orkestraya Dönüştürme Rehberi
- Rewire Nedir?
- Breakdown Yapımında Püf Noktalar
- Ahter Sönmez Music Theory
- Ses Encoding Formatları Hakkında
- Sadece Label'lara (Plak Şirketlerine) mı demo göndermeliyiz?
- ASIO nedir?
- Desibel (dB) Nedir?
- Latency Nedir?
- Müzik Yapımında PC Gereksinimleri
- Alışveriş Zamanı: Müzik Yapımına Özel PC Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Müzik Yapımı için Pc Optimizasyonu 2
- Müzik Yapımında PC'nin Avantaj ve Dezavantajları
- PC'nin Kayıt Yaparken İşlevi Nedir?
- Kurumsal Bir Kayıt Nasıl Olur?
- Faydalı Tutorial Siteleri
-Loudness Değerleri Hakkında
-Müzikte Tonlar ve Anlamları

Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 25/03/2006, 8:08 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 5:12
İleti #2


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Başlamadan Önce
Gönderen:Ahter_Sönmez
Kaynak: TIK


Başlamadan Önce

Öncelikli bilmeniz gerekenler:

1)Software’de başarıya ulaşmak için çok zaman harcamanız gerekir. Müzik bilginiz ne kadar engin, ses programlama kabiliyetiniz ne kadar yüksek, program sayınız ve bu işte deneyiminiz ne kadar fazlaysa işiniz o kadar daha çabuk bitecektir ama hiçbir şekilde bunun kısa bir süreç olmasını beklemeyin.

2)Tarza göre, melodiye göre, hatta çaldığınız farklı akorlar için bile farklı synth programlaması yapmanız gerekmektedir. Yani bir kere oluşturduğunuz bir ses sonuna kadar her parçanızda birebir kullanmak çok amatörce ve doğru olmayan bir davranıştır. Sesin karakteristik özelliğini her seferinde değiştirin demiyorum ama her sesi parçanın yapısına ve diğer seslerle uyumuna göre modifiye etmeniz gerekir. Ayrıca yeni sesler üretmekten çekinmeyin.. Deneyin !!

3)Solo olarak çaldığınız zaman size süper duyulan sesler işinize genellikle yaramaz. Bu acı bir gerçektir. Bunlar genellikle -fat sound- olarak adlandırılırlar ve ne yazık ki süper sesler olmalarına rağmen parçanızın bütünlüğünü bozarlar. O yüzden tüm sesler birbirine göre programlanmalıdır. Eğer yaptığınız parçada mutlaka kullanmanız gerekiyorsa (örnek: mesela trance yapıyorsunuz ve dance tabanlı bir sound) o zaman kick’in önüne geçmemesine özen gösterilmelidir. Bu kadar süper bir ses ile hiçbirşey yapamıyorum diye kendinizi üzmeyin. Sorun sizde olmayabilir. Umudunuzu kaybetmeyin: yeni başlıyorsanız bu yollardan geçmek icab ediyor gibi düşünün.

4)Software kaynaklı çalışmalarda adlandırma çok önemlidir. Eğer çalışmanıza sistematik bir adlandırma yöntemi ile başlarsanız bu sizin çok işnize yarayacaktır. Örnek verecek olursak: Reason’da her enstruman’ın ismini parçada işlevine göre mutlaka ayrı ayrı yazın. Ayrıca effectlere de –hangi enstrumanlara bağlı olduklarını- ne işe yaradıklarını vb gibi ufak notlar alabilirsiniz.

Adlandırmayı sadece software içinde düşünmeyin. Ayrıca yaptığınız dosya isimlerini de başarı ile adlandırmak çok önemlidir. Uzun bir çalışmada parçanıza birden çok değişiklik yapabilirsiniz ve eski back-up’lara baktığınız zaman neyi hangi versiyon’da yaptığınızı hatırlamabilirsiniz. Bu durumu çözmek için dosya adına gün’ün tarihini ve ayrı bir ID numarası yazıp, o ID numarsına ait herhangi bir doküman’a (word, notepad) kendinize göre notlar alabilirsiniz. Her “save” yapışınızda hangi değişiklikleri yaptığnızı bilmek çoğu zaman faydalı olacaktır.

5) “Beginnings come at random, but conclusions always have a meaning…” kuralını unutmayın. Sonuç almak istiyorsanız onun için çalışmanız gerek.. Evet yanlış duymadınız: Birşeye başlamak istiyorsanız başlayın –doğru karar verin- ama önemli olan ona ne kadar emek verip bu sayede(yapım sürecinde belki) sizin için ne kadar anlam ifade ettiği ve DEĞER kazanıdğıdır. Tek yapmanız gereken çalışmak ve ürettiğniz şeye gerçekten kendinizden birşeyler katabilmek. Olaya bu bakış açısı ile baktığınızda tamamen unquie (benzersiz-size ait) bir sound yakalayabileceğinizi garanti ediyorum.

6)Maymun iştahlı olup bitirmeyeceğiniz projeler ile zamanızı harcamayın, gidin keyfinize bakın. Müzik dinlemek yapmaktan daha zevkli..

7)”Bitti” kelimesini sözlüğünüzden atın... Yeni birşeyler öğrenmek için sürekli okuyacağınız ve yeni birşeyler öğreneceğiniz için, her başlanmış parçanızı daha iyi bir seviyeye taşıyabilirsiniz.. Kimse size niye eski parçana edit yaptın demeyecek ve tamamen yeni bir parça yapmaktan daha hızlı olacak değil mi ?

8)Yardım almaktan çekinmeyin ama kimse hangi üslüp ile soracağınıza dikkat etmek isteyebilirsiniz. Yardım aldıktan sonra minnettar olun ki tekar yardım gerektiğinde elinizden tutacak birileri olsun. Yardım etmenizi de önemle tavsiye ediyorum. Bencil olmayın, birşeyi birlikte yapmanın verdiği zevk apayrıdır...
Hatta imperio bilir..: Birlikten güç doğar tongue.gif

9)Kararlar verirken uzun vadede düşünmekte fadya var çünkü yapacağınız iş kesinlikle kısa sürmeyecek. En azında kısa sürmesini istemeyeceksiniz- istememelisiniz. laugh.gif Kararlarınızda gelecekteki ekonomik şartlarınızı, zaman durumunuzu, şimdi nerde olduğunuzu ve nereye gitmek istediğinizi bir düşünün.

10)Bu tavsiyelerden hangisi sizin için işe yarıyorsa onu alın, diğerleri de aklınızda bulunsun tabii
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 5:18
İleti #3


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Başlamadan Önce Ek1
Gönderen:naumoski
Kaynak:TIK

Aklınızda bir kıvılcım olusup bir parça yapmaya başladığınız,çok uzun sürmeden bitti ve dedinizki mükemmel bir parça,o şarkıyı hemen insanlarla paylasmayın,uzun süre dinleyin 1 ay dinleyin 2 ay dinleyin 3 ay dinleyin göreceksinizki ilk basta hissetiğiniz kadar mükemmel değil.Ama bu kadar uzun zaman geçipte hala o ilk bittiği andaki "mükemmel" hissini yaşıyorsanız.Olmustur bu iş!

Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 5/11/2005, 5:40 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 5:24
İleti #4


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Başlamadan Önce Ek2
Gönderen:kavadar
Kaynak: TIK

Parçanızı "Bitti" dedikten sonra mutlaka başka sistemlerde de dinleyin. Arkadaşınızda, arabanızda, müzik setinde.. Önemli olan parçanızın her dinlediğiniz yerde istediğiniz gibi olmasıdır. Mesela Ev de dinlerken farkına varamadığınız bazı sesleri başka bir yerde dinlerken daha net duyabilme şansınız olabilir ve düzeltme imkanınız olur.

Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 5/11/2005, 5:39 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 5:38
İleti #5


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Bilgisayarınızı Müzik Yapımı İçin Optimize Edin
Gönderen:peakload
Kaynak: TIK

Bilgisayarınızı Müzik Yapımı İçin Optimize Edin :

Arkadaşlar eğer bilgisayarınızı Müzik yapımında kullanıyorsanız ve sadece bunu yapmak istiyorum diyorsanız birazcık görünümden,birazcıkta diğer programların performansından fedakarlık yapıp,onu biraz daha güçlendirebilirsiniz.Bunun için :

1)Yapacağınız ilk şey,çok kuvvetli bir bilgisayara sahipte olsanız,görüntüden fedakarlık edip Görüntü Efektleri ni en aza indirmektir.

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler'e girin,oradanda gelişmiş sekmesine girin.Performans başlığı alrındaki ayarlar bölümünden "en iyi performans için ayarla" seçeneğini işaretleyin.

2) İşlemci önceliğini arka plan hizmetlerine verin.Bu özellikle VST kullananlar için çok faydalı olucaktır.

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler'e girin,oradanda gelişmiş sekmesine girin.Performans başlığı altındaki ayarlar bölümünden "gelişmiş" sekmesine girin ve "işlemci zamanı" nı "Arka plan hizmetleri" için ayarlayın.Ram seçeneğini programlar için bırakın.Kesinlikle değiştirmeyin.

3) Otomatik güncelleme'leri kapatın.Ve kullandığınız programlarında "Auto Uptade" seçeneğini kaldırın.

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler'e girin ve otomatik Güncellemeler başlığı altındaki seçeneği kapalı konuma getirin.

4)Hata Bildirimi,Başlangıç ve Kurtarma ayarlarını kaldırın.Özellikle Hata bildirimini kaldırmanız yararlı olucaktır.

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler'e girin.Gelişmiş başlığı altında "Hata Bildirimi" sekmesine girin ve "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin.

Ayrıca bilgisayarıma sağ tıklayıp Özellikler'e girin.Gelişmiş başlığı altındaki "Başlangıç ve kurtarma" ayarlar'ına girin."Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini kaldırın.

5) Kesinlikle ve kesinlikle CD-ROm ve HDD'lerde "DMA" yı aktiv hale getirin.Bu çok önemli..

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayın,Donanım başlığı altındaki Aygıt Yöneticisi'ne girin ve sisteminizde bulunan tüm sürücülerin özelliklerine girip "DMA mounu etkinleştir" seçeneğini işaretleyin.DMA=Direct Memory Access

6) Sistem Geri yüklemeyi kapatın.Bu hem harddiskinizde sample'lar için yer açar,hemde bazı virüslerin kendilerini sistem geri yükleme bölümüne gizleyip her sistem geri yükleme yaptığınızda yeniden hortlamasını engeller smile.gif

Nasıl: Bilgisayarıma sağ tıklayıp Özelliklere,oradanda Sistem Geri Yükleme başlığına girin."Tüm Sürücülerdeki Sistem Geri Yükleme'yi kapat" seçeneğini işaretleyin.

7) Masa üstünde Duvar Kağıdı kullanmayın.Bu Ram'de boşa yer kaplamaktadır.

Nasıl: Masaüstünde sağ tıklayıp Özellikler'den Masaüstü seçeneğine girin.Duvarkağıdı seçeneğini "none" olarak seçip rengini "siyah" olarak kullanmaya özen gösterin.

8) Windows'un kendi seslerini devre dışı bırakın.

Nasıl: Denetim masasından Ses Efekti ve Ses Aygıtları özelliklerine girin.Ses Efekti başlığı altındaki Ses Düzeni bölümünden Sessiz seçeneğini işaretleyin.Karşınıza çıkan uyarıya Hayır diyebilirsiniz rahatlıkla.


9) Tüm harddisklerde "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" seçeneğini iptal edin.

Nasıl: Bilgisayarıma girip kullandığınız harddisklerin Özellikler bölümüne girin ve en altta bulunan "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" seçeneğindeki tıkı kaldırın.

10-Tüyoları kapatın.

Nasıl: Bazı programlar gerekli gereksiz bir ton açıklama yapmak zorunda hisseder kendilerini.Ve sistem tepsisinde (saatin bulunduğu kısım) garip garip bildiriler yayınlar.Bu tarzda açıklama yapan programlarınız varsa ( Windows Güvenlik Uyarıları,Jet Audio Player gibi ) bu seçenekleri kaldırın.

11) Başlangıçta çalışan tüm programları iptal edin.Bunun için:

Nasıl: Başlat menüsünden Çalıştır'ı seçin. msconfig yazın (bunuda kopyalayıp yapıştırabilirsiniz diye boşluk bıraktım) ve Başlangıç başlığı altındaki "ctfmon" ve "rundll32" haricindeki tüm programların tıklarını kaldırın.Hatta bluetooth veya kablosuz bir ağ kullanmıyorsanız "rundll32"yide kaldırabilirsiniz.

Daha çok çok yapacak işlem var ama şimdilik bu 11 işlem de performans kazanmanıza yardımcı olucaktır.

Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 5/11/2005, 5:48 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 10:34
İleti #6


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Kick Yapımı 1
Gönderen:canalpakin
Kaynak:TIK

Temiz uygun bir kicki alıp önce compressore sokuyorum. Genelde ratio yu 5:1 civarına getirip, attack değerini çok az seviyede azaltıyorum(4-6) Genelde fazla azaltmam yoksa kickler canlılığını yitiriyor.
Daha sonra kickin yüksek frekanslarını(yaklaşık 2000khz e kadar) törpülüyorum tabi kicke göre değişir törpüleme işi ve en son olrakta çok çok az reverb (%02-%04) veriyorum.

Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 5/11/2005, 10:41 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 10:40
İleti #7


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Kick Yapımı 2
Gönderen:madraver
Kaynak:TIK

Parça için doğru kick sample'ını aldıktan sonra compression'a şu ayarları uyguluyorum:
Ratio 7:1, treshhold -13,-15 db arası gain db meter yarımıyla decibelli 0'a gelene kadar yükseltilior. Genelde gain 6,7 arasında oluyo,attack'ide 10'a ayarlarım.
Bir de low pass filtre 16000 hz'e dayıyorum.

Eq ayarlını ise istediğim şeye göre değiştiriyorum daha derinden vuran bi kick istiosm 250 hz civarını indirip 90 hz ciavrından kaldırıyorum ama fazla değil daha tak diye vuran bi kick istiosam kickin frekans aralığına göre midlerini yükseltiorum...gerisinide mixin geneline göre volumden ayarlıyorum.

Gerçek trance "daan" diye tertemiz vuran bi kick yapmak istiosanız işin sırrını:
işin sırrı;

iki adet kick alınır bunlardan birisi kesinlikle TR-909 bassdrum larından biri olmak zorundadır..ikicisi ise daha tiz tonlu bi kick seçilir...

1-909 drum bass'ı bir kanala atarsınız eq ayarlarını kickin midlerini(250-400hz arası genelde) çok indirir 90 hz tarafını yükseltirsiniz bu kick oluşacak kickin bass kısmıdır...daha sonra eq ayarlarına geri döncez...başka bişey yapmayın bu kanala...

2-diğer kicki ikinci kanala atarsınız bu kickin ise 90 hz tarafındaki asıl tak diye vuran hz'lerini kısar mid ve tizerlini yükseltirsiniz ve çok az bir hall reverb yada benzeri bir reverb verirsiniz yüzde 5 gibi bi ayar çakarsınız...

3-şimdi bu ilk iki kanalı bir üçüncü kanala atarsınız her iki kanaldan gelen ses bu tek kanaldan çıkacak şekilde bu kanala da yukarda söylediğim compression ayarlarını uygularsınz yada hazır compression ayarlarından bir brickwall compression seçebilirsiniz sesin duvara çarpmış etkisi verdiği için adı brickwalldur genelde "daan" etkisini yaratır bunun üstünde oynama yaparsınız...

4- Burda asıl işin espirisi işki kick sesini biri bass biri tiz olmak üzere tonlarken eq ayarlarını frekanslar birbirine çarpıycak şekilde ayarlamaktır burda kulağınız devreye giriyor seçtiğiniz kick tonlarına göre doğru ayarı oturtuğunuz zaman çıkan sonuç çok etkili oluyor.Tonlamayı yaparken bir spectrum analyzer yada eq analyzer kullanmanızı tavsiye ederim kulağın farkedemediği frekansları görsel olarak görerek doğru tonlamanıza yardımcı olur...

Daha sonra oluşan kick sesini o şekilde kullanabilirsiniz ama 3 kanalı işgal edeceğinden wav'a çevirip kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 10:45
İleti #8


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Kick Yapımı 3
Gönderen:deepCare
Kaynak:TIK

İyi bir kick için aşağıdakileri deneyin;

1-)Midtonelarında güçlü ve iyi ses veren bir bass drum (Kick) seçin. Seçtikten sonra waveform'a bakın,en yüksek noktayı alın,sample'ın başlangıcı çalmak üzere buraya koyun. (Bunun sonucunda 1 khz'de clipleyecek, EQ'da bu sonucu alamazsınız.)

Bittikten sonra Kick'i düzenleyin ve sonra da düşük frekansları yok edin.
(500 Hz'ye kadar )

2-)Daha düşük frekanslara sahip (Örnek olarak 808 stili) başka bir kick seçin ve treble'ı 1khz'ye kadar yok edin.

3-)Bunları birlikte loop yapın ve aynı anda çalın. Daha sonra daha düşük frekanslı olan kick'e 2 ya da 3 ms' lik Delay verin.

4-)İkisini bir sample olarak birleştirin.(Kickler her zaman monodur.) Gerekirse yenide kaydedin.

5-)İlk olarak yeni Kick'i ayarlar :
attack : 11ms
treshold : -10/15db
ratio : 4 veya 5:1
ve (release olmayacak) şekilde Compressor a sokun.

6-)Gerekirse EQ ayarı yapın. (Çoğu zaman ihtiyacınız olmayacaktır)

7-)Artık Yeni bir bass drum'a (Kick) sahipsiniz.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 10:50
İleti #9


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Kick Yapımında Waves Plug-In
Gönderen:Silk-R
Kaynak:TIK

Waves Plug-In kullaniyorsaniz oradaki Req, Maxbass ve C1 compressorlerden faydalanacagiz.

1)Sectiginiz kick sample'ina sirasiyla Req -> Maxbass -> C1 uygulayin.

2)Req ile istediginiz sesi ince ayarlar ile elde edebilirsiniz. Sonrasinda Maxbass ile kick'teki bass frekanslari yukseltmek mumkun. Efektleri uygulama sirasi onemlidir.

3)Kick once Req'dan gececek, sonra Maxbass sonrasinda da C1.

4)Ikinci bir secenek ise Req'dan sonra C1 sonra Maxbass sonra yine C1 kullanmak.

PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )


Bu ileti Ahter_Sönmez tarafından 5/11/2005, 10:54 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 5/11/2005, 10:54
İleti #10


TR-ancer
*****Katılım : 27/08/2004
Üye no : 1657Başlık: Kick Yapımında Effect Sırası
Gönderen:Ahter_Sönmez
Kaynak:TIK

Kick'e önce eq ile low frekansları kaldırıp verip sonra kompress ederseniz daha dolgun bir ses elde edersiniz.

Bunu sebebi ise low frekansları daha yüksek bir sesi sıkıştırıyor olmanızdır...
Diğer türlü olduğunda (önce comp. sonra eq)-> ses diğer kombinasyon kadar sıkı gelmeyebilir. Kompresör ayarları çok önemlidir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Closed TopicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

 

Collapse

> Benzer Konular

    Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No new   159 H.T.R 21382 19/05/2015, 12:29
Son İleti: anilkaradag
No new   1829 Engee 64337 6/06/2017, 15:29
Son İleti: Ozzo
No new 3177 axelrod 167699 19/11/2015, 11:50
Son İleti: zatoichi
No new   157 zenstation 28900 23/01/2016, 14:53
Son İleti: serhatrance
No new 65 Haqan_25 19976 11/03/2016, 16:32
Son İleti: nickwarren
No New Posts   10 djfancy07 8214 28/06/2014, 11:32
Son İleti: berkatabay
No New Posts   4 blitzx 804 21/01/2015, 20:29
Son İleti: Audiotic
No New Posts   0 taha1988 915 7/01/2015, 10:43
Son İleti: taha1988
No New Posts 5 Drknss 601 7/05/2015, 2:01
Son İleti: anilkaradag
Kelime Bulutu:

Tarih: 20/07/2018, 12:53