IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

9 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Parçaları oluşturan elemanlar,anlamları, Elektronik müzikde kullanılan terimler..
Silk-R
mesaj 16/10/2003, 11:48
İleti #1

Aktif Üye

Üye no : 38

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNbircogumuz amator olarak produksiyonla ugrasiyoruz.
yapilan parca, kullanilan elemanlarin yapisina gore belli bir ture
yonleniyor.
ama sarki turu ne olursa olsun ortak kullanilan elemanlar var.
mesela her turde bassdrum, percussion, bassline yer almakta.
trance turunde ise bunlara ek olarak pad, melody vs. bulunuyor.

peki "bassdrum, percussion, bassline, pad, melody, vs." nedir ?
nelerden olusurlar ?

mesela percussion : sarkinin akiciligini saglar (bence). hat, clap, snare, congo gibi samplelardan olusur....

ya digerleri ? smile.gif
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
jiX
mesaj 16/10/2003, 13:21
İleti #2

Moderatör
Grup Simge

Üye no : 10

pad: synthesizer'larda vardır.. yapılan müziğin zeminini tok bir hale getirir..

ps: yanlışım varsa ve düzeltirseniz sevinirim..
PM  
+Quote Post
electric blue
mesaj 16/10/2003, 13:52
İleti #3

Aktif Üye

Üye no : 96

QUOTE(Silk-R @ 16/10/2003, 12:48 PM)
bircogumuz amator olarak produksiyonla ugrasiyoruz.
yapilan parca, kullanilan elemanlarin yapisina gore belli bir ture
yonleniyor.
ama sarki turu ne olursa olsun ortak kullanilan elemanlar var.
mesela her turde bassdrum, percussion, bassline yer almakta.
trance turunde ise bunlara ek olarak pad, melody vs. bulunuyor.

peki "bassdrum, percussion, bassline, pad, melody, vs." nedir ?
nelerden olusurlar ?

mesela percussion : sarkinin akiciligini saglar (bence). hat, clap, snare, congo gibi samplelardan olusur....

ya digerleri ? smile.gif

ogesel acilimlar derin bir konu.

psikolojik musik projesi diye bir proje vardi eskiden.
ogelerin insan psikolojisindeki etkileri ve bunlarin disa yansimalari vs hakkinda.

sonuclarini da yeri gelirse yazarim.
PM  
+Quote Post
Mt Yafet
mesaj 16/10/2003, 17:25
İleti #4

Aktif Üye

Üye no : 156

bence trance yazarken ruh hali 1. derecede önemli, insanın nası hissettiği direk oluşturduğu melodiye yön verio . daha sora bu melodi eğer bizce güzel fakat dinlenince dier insanlara karmasik yada sade geliosa biraz da dinlenilir hale getirilmeli,
benim yaptıım sarkilarin bi çou bana güzel gelio ama bu ne lan diyenler de çıkıo mesala

onun dışında güzelcene hazırlanmış bi melodiye şarkıda yön veren onu gazlıyan kanımca bassline dır. çünkü ritim nası olsada her trance şarkısında kullanılan belirli bi gelişme ilerleme sürecini içeren deişmez temel ögedir.öle yada böle bir kick bir tis bir clap gider durur. girişi çıkışı size kalmış.

ben mesala sabit giden bi melodinin altından onun notasında giden bassline in ,şarkının soraki evrelerinde deişerek devam etmesini ama melodinin hala aynı kalmasını çok seviorum, direk bi feeling verio bi oktav kalınlaşınca alt yapı hödööö diosun böle
thumbsup.gif tongue.gif
PM  
+Quote Post
Riontron
mesaj 16/10/2003, 18:36
İleti #5

Aktif Üye

Üye no : 190

abi benim anladigim kadariyla,......

bunlar varda ama parca icinde hep degisiyor , yani mesela bi melodi veya belli bi ritim bi sure devam edip sonra degisiyor ..... commercial parcalarda bunu goruorum herhalde dinleyici SIKILMASIN diye . mesela komple bi parca 4-5 tane veya daha fazla degisik bolumlerden olusuyor. Iste mesele ordaki bu degisen bolumlerle aralarindaki uyum cok iyi , yani komple kelalaka birsey degil. Bunlar cok uyumlu olduklari icin bize belkide bi parca gibi gelio ama aslinda deidigim gibi habire degistirmek lazim vede labellar herhalde degismeyen parcalari fazla goz onunde bulundurmuyorlar.

Ayni zamanda benim bilgi sahibi oldugum tur ise melodic/uplifting vede goa trance. Bunlarin icin (Goa yi konusmiycam simdi) belli basli kaliplar var simdi anladigim kadariyla moda olan , arpejler. Dikkatimi cekti cogu parca aslinda benzer arpejlerden olusuyor. Yani arpejleri cikarmak lazim kulaktan, ben oyle yaptim vede ses olarak baya benzetebildigimi dusunuorum. Ama cubase de bunlari nota olarak girerken baya anam agliyo, cunku aralarda habire baska notalar bastirmak gerekiyor. Yani aslinda guzel ses secimi yaptiktan sonra arpejler hakkimizda bilgimiz olursa piyasa parcalara benzer seyler cikarabiliriz diye dusunuyorum.
Bunun icinde baska parcalari dinleyip kulaktan cikarmak lazim.

Birde trance 'in diger turevleri komple baska bi dunya oldugunu dusunuyorum. Kurallar cok farkli , kaliplar farkli , sarki bolumlendirmesi farkli.

Su aralar Yahel benzeri birseyler yapmaya calisiyorum ama simdilik beceremedim , Adamin tarzi bi baska vede bildigim kaliplari uygulayamiyorum. Bende Yahel'in parcalarini dinleyip alt yapi teknik filan kullanilan sesler filan bisiler cikarmaya calasiyorum.

Neyse simdilik bu kadar ............ smile.gif
PM  
+Quote Post
dj_tiesto
mesaj 16/10/2003, 21:37
İleti #6

Aktif Üye

Üye no : 109

QUOTE(Riontron @ 16/10/2003, 07:36 PM)
Adamin tarzi bi baska vede bildigim kaliplari uygulayamiyorum.

sende böyle olmalısın başarıyı yakalamak istiyosan! farklı ve kendine has ,sana ait ,her parçanda kendini belli eden sound un. dans müziğinin altyapısını oluşturan belli başlı kurallar dışına çıkmadıkça farklı, olabildiğince farklı ve özel ,denenmemiş yada çok az benzeri olan kendi yarattığın bişeyler. önemli olan ne istediğini bilmek.sonrası kolay.. potanslar senin elinde,arpejler vs. senin hakimiyetinde....unutma her yaptığın bir öncekinden daha iyi olucaktır . o yüzden hep yap yap yap. önemliside çok dinle.. her türlü müziği dinle... nası yapıldığını anlamaya çalış. uğraşşşşşşşşşşşşşşş thumbsup.gif
PM  
+Quote Post
Riontron
mesaj 17/10/2003, 3:54
İleti #7

Aktif Üye

dj tiesto cum , eheh katiliyorum ...... ayni zamanda benim masksadim simdi ki parca ayni onun gibi yapabilmek , bi yerde kendimi siniyom. Ama tabiiki insan bisiler yapicaksa orijinal olmali burasi suphesiz , ama bi yandan da kendi tarzini olusturmak hic kolay bisey degil oyle sallamasyon bisiler yaparak bi tarz yaratilabilir ama onemli olan insanin istedigini arzuladigini bilerek yapmasidir.
Ama simdiki parcada aynen onu kopyalamaya calisiom bisiler yaparsamda postlarim sarkiyi buraya. Simdilik yani maksadim bu. Bu esnada Yahel'in melodi paternlerini cozmus durumdayim ama hala arpejlerde takiliom , dedigin gibi cok dinlemek dahada dinlemek gerekiyor , detektif gibi bu sarki nasil yapilmis vs arastirmak incelemek gerekiyor. Sana o konudada katiliyorum:)

Birde yanlis anlamayin ama aklima geldi soylim dedim: soyle yapilan olay da cok oluyo. Oda bi iki rastgele nota girip du bakalim nasil olcak niyetinden yapilmis parcalar , sahsen ben bunu yanlis buluyorum , insan evvela ne yapicagini gorebilmeli neyse bu konu disi.
PM  
+Quote Post
DaNte
mesaj 17/10/2003, 21:30
İleti #8

Above&beyond fanatiği

Üye no : 67

Müzikleri hangi programlarla yapıyorsunuz?
PM  
+Quote Post
Riontron
mesaj 18/10/2003, 0:53
İleti #9

Aktif Üye

QUOTE(tokgla @ 17/10/2003, 10:30 PM)
Müzikleri hangi programlarla yapıyorsunuz?

ben cubase arti softlar bi kac tanede synth kullaniom
PM  
+Quote Post
ice-eyes
mesaj 18/10/2003, 1:12
İleti #10

Aktif Üye

Üye no : 35

QUOTE(Mt Yafet @ 16/10/2003, 06:25 PM)
ben mesala sabit giden bi melodinin altından onun notasında giden bassline in ,şarkının soraki evrelerinde deişerek devam etmesini ama melodinin hala aynı kalmasını çok seviorum, direk bi feeling verio bi oktav kalınlaşınca alt yapı hödööö diosun böle
thumbsup.gif tongue.gif

+1 smile.gif

en sevdigim sey trance sarkilarinda...
zaten yaptigim sarkilarda da yapmaya ugrastigim seylerin basinda geliyo...
PM  
+Quote Post

9 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No new   12680 Werewolf 679127 31/10/2017, 12:46
Son İleti: Transacted
No new   3566 -Chriss- 280221 25/10/2017, 21:10
Son İleti: trancErasmus
No new   789 selim 57017 6/10/2016, 14:31
Son İleti: feritilker
No new   4012 peLennor 183192 2/11/2017, 18:08
Son İleti: must go