IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

9 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> FL studio vs Ableton Live, eksikler , artılar
GuLDeReN
mesaj 8/06/2009, 16:58
İleti #1

Kıdemli Üye

Üye no : 5998

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNFL mi Ableton Mu ?

Arkadaşlar kendimce bazı açılardan kıyaslar sıralıyorum belki fayda sağlıcak arkadaşlar çıkabilir.
Cubase ve Reason programlarını da kullanmış / kullanan biriyim..
Öte Yandan Uzun yıllardır FL kullanıyorum, FL 3 den beri belki. Programa gayet hakimim ve yapılamayacak şey yok gözüyle bakıyorum.
Bu gözle değerlendirince:

Live Mode:

FL 8 ile birlikte live mode da geldi ve bence basit duzeyde gayet tatminkar olmuş...Ancak yine de multi track uygulaması sağlamak zor.

Otomasyon:
FL de otomasyon kontrolu tam bir fiyasko. Bunun icin FL de cok ugrastı. Record automationları uzun sure cozemediler ve "master automation" diye playliste pattern attılar. Daha sonra edit event lere yuklendiler . Ancak yazılan otomasyonları orda gorme kolaylıgı veremeyince "transport events to automation clip" yaparak clip automationlara yuklendiler. Ancak yine de basit bir volume azaltip yukseltmek icin auto cliplerde 6 tane nokta atamanız gerekiyor. Edit eventsde ise kontrol daha da zor. Ayrıca bu noktaların desibel degerlerini goremiyorsunuz. Kafaya gore sallamak zorunda kalıyorsunuz. Otomasyonlar arttıkca playlist cehenneme donmeye baslıyor.

Üstelik bir record sırasında yanlışlıkla otmasyon olan bir knoba dokunursanız durum işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor çünkü record sırasında knob otomasyonu "events" bolumune kaydediyor ve master automation kanalda da tutuyor ve karısıklık yaratıyor...Düzeltmesi ise nerdeyse samanlıkta iğne aramaya dönüyor...

Elektronik muzigin temeli seslerin surekli devinmesi rahat durmaması ve bir bakıma otomasyon . Sadece bu yuzden bile Ableton Live FL e büyük bir üstünlük sağlıyor. Çünkü Live otomasyon kullanımı her açıdan çok kolay. Cubase e benzemekle birlikte bence daha kullanışlı.

Mixer:
FL de her actıgınız sampleri bir mixer kanalına atamak durumundasiniz ( dogru bir mix icin) ve o kanala isim yazmanız gerekiyor (karıstırmamak icin smile.gif Oysa Live da eklediginiz midi ya da audio clip zaten bir mixer kanalı olarak da calısıyor. İsmiyle cismiyle. Bu da gayet fazla bir hız kazandırıyor.

CPU - Ses Kalitesi vs.
FL in wav ve VST okuma kalitesini genel olarak begenmem zaten. Ableton da bu konuda biraz daha iyi gorunuyor.

Interface

FL in görünümü, alıştığım icin oldugunu sanmıyorum, en rahat gorunumlu programlardan. Reason un hardware simulasyon takıntılı bol gorsel ogeli karmasık yapısına ya da qubase in pattern eksikligine gore FL buyuk bir ustunluk saglıyor. Ableton ise CPU kullanımı icin olsa gerek gorsel mevzuyu minimumda tutmus ..yataylar ve dikeylerden olusan garip bir yuzu var ancak alısınca rahatsız etmeyen bir yüz.

Controller Atama

Abletonu henuz tam bilmiyorum ama FL de bir çok VST knobunu dışardan bir midi controllera atama işi biraz zahmetli. Browse parameters üzerinden ancak knoblara ulaşıp ordan da assign controller secenekleri ile bogusup duruluması... Ableton da bunun daha rahat olduğunu duydum ancak denemedim..Live adına sahip bir programda daha kolay olduğu inancındayım..

İsim
FL Studionun ismi oldum olasi bana tuhaf gelmisti. Zaten studio kısmını da sonradan eklediler biggrin.gif
FL = Fruity Loops (Meyvesel Döngüler ) biggrin.gif
Tabi bu işin esprisi...

---------------------------------------------0-----------------------------------------

Elbette her programın onlarca artıları var diğerlerine göre ancak herkes kendi artılarını kendisi degerlendirir sanırım. Yukarıdaki ana nedenler benim için şimdilik temel onemli nedenler ...

Saygılar
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
Whitecloud
mesaj 8/06/2009, 17:44
İleti #2

Aktif Üye

Üye no : 6914

Fl' de otomasyon için söylediklerine katılıyorum, çok kullanışsız. Bende abletona geçmeyi düşünüyorum senin söylediklerine,tecrübene görede albeton çok daha iyi ve bunu birçok arkadaştan duydum. Cubase hakkındada hiç bilgim yok ama daha profesyonel geliyor. Ableton hakkında tecrübeleri ve düşünceleri olanlar paylaşırsa bende memnun olurum.
PM  
+Quote Post
Pearl
mesaj 8/06/2009, 18:42
İleti #3

hey laptop dj, your girlfriend prefers 12 inches

Üye no : 11460

Güzel 1 kar$ıla$tırma olmu$ ama Ableton da fl deki kadar pratik 1 $ekilde prodüksiyon yapmak oldukça zor.Neticede Ableton Sequencer olarak kullanılabilen 1 program.Fl de yaptığınız prodüksiyonu midi halinde ableton a atıp orda sequencer i$lemini yapabilirsiniz diye tahmin ediyorum ama hiç denemedim açıkçası.Fl prodüksiyon bakımından ve kullanım açısından bencede piyasadaki en rahat ve en pratik program tek dezavantajı sizinde söylediğinz gibi vst ler olsun sample lar falan olsun sesler çok basit ve kalitesiz çıkıyor.Controller atama mevzusuna gelirsek Abletonda tek tık la atayabiliyoruz çok basit 1 i$lem 1-2 saniye sürer en fazla.Fl de hiç atama yapmadım.

Bu ileti Pearl tarafından 8/06/2009, 18:43 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Ancient Mind
mesaj 8/06/2009, 19:30
İleti #4

TR-ancer

Üye no : 2069

FL'i ilk kurduğum gün hatırlıyorum 1 saat içinde programı karıştırıp fantirifinton tarzıda olsa bir parçayı bitirip mp3 çıkışı almıştım .Versiyon yükseldikçe basitliği ile birlikte, VST bolluğu ve kurulum kolaylığı açısından genel tercih oluyor . fakat hala Playlist penceresi pattern sayısı arttıkça ve üstte automationlar çoğaldıkça çarşamda pazarına dönüyor ortalık .Autmation konusunda edit eventlara hiç bulaşmadan create yoluyla yapıldığında çok fazla zorluğu yok ya da insan alıştığı için çilesini bile zamanla görmezden geliyor . Ses kalitesi Ableton ile değil ama Reason ile karşılaştırdığım zaman arada ki fark çok bariz . NNXT hardware'ına kendi ses bankasından aldığım yaylı sample'larını dinlediğimde ortaya çıkan ses kalitesi gerçeğe yakın diyebilirim .
FL tüm programlar arasında kıyaslama açısından prodüksiyon aleminin ''Windowsu'' diyebiliriz en çok kullanılan sık güncellenen fakat en hayati fonksiyonları herkesten sonra ekleyen bir program , Mixdown için freeze özelliğini yeni yeni devreye sokuyorlar .
Ableton'un arayüzüne ısınamadım mesela mixer tabı alışık olduğumuz mixer arayüzüne benzemediği için pek aramız yok kendisi ile . FL'den sonra Abletona değilde Cakewalk Sonar'a yönelmek için ısınma turları atıyorum .
PM  
+Quote Post
kubilayyksk
mesaj 8/06/2009, 20:59
İleti #5

Aktif Üye

Üye no : 10283

Tabiki Ableton ... Ben Yaklaşık 2 Hafta Önce Başladım. Başından Kalkmaz Oldum Gerçekten Otomasyon Özelliği Abletonda Mükemmel Hiçbir Karmaşa Yaşamıyorsunuz Birde Layout Prodüksyon Yapıcak Kişi İçin Çok Önemli Fl'i Her Açtığımda Yüzümü Buruşturuyordum Şimdi Gayet Mutluyum smile.gif Ama Logic Üzerine Tanımam Diyorum

Bu ileti dj-kubilayyksk tarafından 8/06/2009, 21:00 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Stack
mesaj 8/06/2009, 22:03
İleti #6

Moderatör
Grup Simge

Üye no : 15066

emre selam..bu konuya yazacağımı tahmin ettiğini tahmin ediyorum.smile.gif

FL den Live'a geçmiş biri olarak öncelikle şunu hemen belirteyim; kesinlikle Live'da FL kadar pratik.. sadece FL yi bir süre unutup yada silip, live a yoğunlaşmak gerekiyor..FL nin verdiği alışkanlığı silebilmek için..

zaten FL deki "pattern" mantığı Live da "clip" mantığı olarak devam ediyor hatta çok daha iyi devam ediyor..farklı nota kombinasyonları için yeni line'a geçmeye gerek yok..aynı line üzerinde değişim yapabilyorsun ki basit gibi görünsede çok büyük bir artı FL ye göre.. yine otomasyon envelope'larını aynı hat üzerinde görebiliyorsun..o kanal hattında bir otomasyon çizgisini tek başına görebildiğin gibi istersen istediğin kadar knob a ait otomasyon çizgisini alt alta görebiliyorsun..daha önce otomasyon verdiğin bir knob küçük kırmızı bir noktayla işaretleniyor..nerde ne otomasyon var görebiliyorsun..yine daha önce otomasyon yaptığın bir knob a tıkladığın anda çizgisi karşına geliyor..her clibe kendi içerisinde çeşitli otomasyonlarda verebiliyorsun..otomasyon noktalarını oynattığın zaman yada kalemle serbest çizim yaptığın zaman ilgili knoba ait değerleri anında görebiliyorsun ( db, delay time 1 2 3 4...., on-off vs..).
yine kanal pencerisinde iki tane kutucuk var..birincisinde kanala ait tüm cihazların yada mixer vs. bir listesi var..ikincisinde birinci kutucukta seçili olan cihazın parametreleri var..oradanda seçip otomasyon verebiliyorsun..buna vst lerde dahil..ve yine aynı kutcuklarda otomasyon verdiğin parametreler kırmızı noktacıkla işaretli..istersen bu listenin en altında "sadece otomasyonlu parametreleri göster" seçeneği var..detaylar ki çok önemli bence çoğaltılabilir tabii..

cpu ya gelince live gayet başarılı..zaten freeze özelliği var ki FL de wava çevirip ne kadar zahmete katlandığını freeze özelliğini kullanınca anlıyor insan..sample okumasıda gayet başarılı..sampler cihazının üzerinde interpolation seçenekleri ve RAM seçeneği var..buradan tasarruf edebiliyor yada önemli bir sample'ı kaliteli dinleyebiliyorsun..yine sampler cihazının üzerinde filter/pitch/osc parametrelerini bir grafik envelope ile yönlendirebiliyorsun..ayrıca çeşitli LFO atama seçenekleri var..tabii bunları verimli şekilde kullanmak biraz ileri kullanıcıların işi..

birde Simpler cihazı var ki benim sevgilim oldu neredeyse smile.gif örneğin bir acapellanın belirli bir yerini yada farklı yerlerini alıp birleştirmek çok kolay..bunun için bir editör de kesip biçmeye gerek yok..simpler acapellayı grafik olarak gösteriyor zaten..cursorları mousela yada sayısal olarak klavyeden istediğin ölçüde daraltıp, otomasyonla acapellanın içerisinde gezdirebiliyorsun..
yine simpler da bir filtre katmanı var..bunu da istersen envelope la kontrol edebiliyorsun..volume ve pitch de aynı şekilde ADSR ile envelope oluşturabiliyorsun..simpler dada bir LFO atayıp değişimler yaratabiliyorsun..

değinmek istediğim bir noktada live ın kendi EQ, reverb, kompresör, delay gibi uniteleride bence çok başarılı..ben genelde bunları kullanıyorum..buda daha stabil ve tutumlu çalışmasına neden oluyor..

zaten live ın unitelerini birbiriyle kolayca gruplayabiliyorsun..bir kombinasyon oluşturup, size gerekli knobları bir tabloda birleştirip diğerlerini gizleyebiliyorsun..modüler yani..

ayrıca vsti lerin bankalarınıda çok berrak bir şekilde okuyor..

loop region ları kolayca hareket ettirebiliyor, boyutunu değiştirebiliyorsun..yada sayısal olarak girip enter la istediğiniz bara kolayca getirebiliyorsun..

tek tıklamayla key map yada midi map i ekrana getirebiliyosun..

yaptığın her işlemi geri alabiliyorsun.. üç adet browser ı var dribble.gif

tek pencere düzeni var..bir anda pencreler arasında kaybolmuyorsun..

daha aklıma gelmeyen bir çok güzelliği var tabii..

programla duygusal bir bağım yada ableton la ticari bir anlaşmam yok.smile.gif sadece sizlerinde Live ın güzelliklerinden faydalanmanızı istiyorum.. şunuda hemen belirteyim FL den Live a geçtim bir süre sonra tekrar FL ye geçtim, emre bunu hatırlar sanırım.. sonra tekrar Live a geçtim ve bu verdiğim en doğru karar olmuş anladım..
kesinlikle live yes.gif

edit: logic e gelince..bu işi ciddiye alıp hayatını bu çizgide yönlendirmek isteyen arkadaşlar bir mac ve logic sahibi olmalı..tabi logic de herşey bu kadar pratik olmayacak.. çok zaman harcanacak ama karşılığında kaliteye ulaşılacak..ünlüler dahil prodüktörlerin %80 i ana program olarak logic kullanıyor..

Avusturyada görüştüğüm bir üstad, bir arkadaş var..Türk kendisi, 40 yaşında, deep house yapıyor..onlarca release bir ton EP yabancı prodüktörlerle çalışmaları, ortamları var..label sorunu yok..7/24 müzik yapıyor, işi bu..bunlar onun fikirleri..

işe bu noktadan bakan arkadaşlar için hemen şunuda belirteyim, çeşitli insanlarla konuşmalarımdan, izlediğim videolardan vs araştırmalarımdan edindiğim gözlem live ında pratikliği sayesinde bir çok prodüktör&dj tarafından ikincil olarak tercih edildiği ve kullanıcı kitlesinin genişlediğidir..işin gerçeği logic bu işte son noktadır ve geriye kalan %20 yi cubase, cakewalk, protools gibi programların oluşturduğudur..saydım, FL falan profesyonel anlamda %0.0001 civarlarında gezmektedir smile.gif amatör anlamda ise rakipsiz olduğuda ortadadır zaten..

Bu ileti VolkaN ŞerbetçioğLu tarafından 8/06/2009, 22:23 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Whitecloud
mesaj 8/06/2009, 22:25
İleti #7

Aktif Üye

Üye no : 6914

Teşekkürler Volkan çok güzel bir yazı olmuş, burdanda anlaşılacağı gibi Live live Live ^^
PM  
+Quote Post
DjNui
mesaj 9/06/2009, 0:31
İleti #8

Aktif Üye

Üye no : 14260

Emre ve Volkan kardeşlerim bow[1].gif Live'ı, güzelliklerini kullanıcıya sağladığı sayısız faydalarını, kolaylıklarını ağzımızın suyunu akıttırarak okutturuyosunuz bizlere harika süper mükemmel tamam, gaza geldim hemen sistemimde kurulu olan Live7'i açtım, daha yatay dikey mantığını bile kavrıyamadım hacı 1 saattir, 2 nota basamadım, bu güzelliklerin detaylarını yavaş yavaş aklınıza geldikçe bu konu içinde bizlere öğretseniz olmaz mı? Cidden yıllardır Fl ile uğraşan birisine acayip karmaşık geliyo yada ben beceriksizim. O kadar baktım Airbase'in ve Youtube'da bulunan çeşitli Tutorial videolarına İngilizcem olmadığı için bi türlü Live'ı kavrayamadım, FL'den bi basamak yukarı atlamak istiyorum ama Live izin vermiyo atlamama biggrin.gif

Saygılar flowers.gif

Bu ileti DjNui tarafından 9/06/2009, 0:32 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
Ancient Mind
mesaj 9/06/2009, 12:40
İleti #9

TR-ancer

Üye no : 2069

CPU yüklemesinde FL abletondan daha cimri özellikle şu VSTi lerin ''smart'' özelliğini disable yaparsanız aynı anda 20 tane kalite VSTi bir o kadar mixerde VST rahatlıkla kullanılır bunuda bir süre önce foruma Deep Care yazana kadar bilmiyordum . Dün ableton 7 yi cpu yüklemesi açısından test edeyim dedim iki tane vanguard bir iki tane poizone bir tane Kicklab isminde dandik bir drum VSTi iki tanede halion açtım rasgele bir kaç tane nota serpiştirdim herbirine ..Halionlara soundbank atmama gerek kalmadan cpu % 67 lere çıktı sonrada noldu bilmiyorum prgram çöktü . Aynı makinede bu seviyeye FL ile ulaşmam için 20 den aşağı VSTi kullanmamam gerekir . FL in karizması bu başlık ile fena çizilmiş görünüyor fakat hepten de Notepad muamelesi çekmeyelim lütfen smile.gif . Profesyonel alanda Wim Van Gelder gibi sanatçılar FL kullanarak müthiş parçalar çıkartmışlar . Yıllar önce Everywhere parçasında kullandığı basit Wahpad sample ı uzun süredir FL de pack klasöründe mevcut . Ne ile yaptığın değil ne yaptığın ile ilgili biraz bu konu. Çok üst seviye bir program değil FL fakat elektronik müzik için yaratılmış diyebiliriz . Teknik sorunları mukayese dahilinde tartışılır fakat vasat yeteneğe sahip olup programlardan mucize beklentisine girmek abestir . İşe teknisyen gözüyle bakmak ayrı yaratıcı gözle bakmak ayrı .
PM  
+Quote Post
Transacted
mesaj 9/06/2009, 12:59
İleti #10

TR-ancer

Üye no : 7379

QUOTE(gielen75 @ 9/06/2009, 13:40) *
CPU yüklemesinde FL abletondan daha cimri özellikle şu VSTi lerin ''smart'' özelliğini disable yaparsanız aynı anda 20 tane kalite VSTi bir o kadar mixerde VST rahatlıkla kullanılır bunuda bir süre önce foruma Deep Care yazana kadar bilmiyordum

Şu olayı bana biraz daha uzun olarak anlatırmısınız, daha önceden bunu denememe rağmen hiçbir şekilde faydasını görememiştim. Yada ben yapmayı beceremedim.
PM  
+Quote Post

9 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts 0 -------- 857 22/04/2009, 9:50
Son İleti: --------
No new   148 Stack 16573 25/08/2017, 2:27
Son İleti: MarJ1n4L
No New Posts 6 Normamae 3300 11/11/2010, 11:23
Son İleti: bestekar60
No New Posts   0 myloops 814 9/08/2012, 22:15
Son İleti: myloops