IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

Reply to this topicStart new topic
> Exchange, FL Studio, Cubase, Ab.Live, vs. için
ZonaX
mesaj 26/03/2009, 0:42
İleti #1

TR-ancer

Üye no : 4402

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, openvpn service EarthVPNForum yönetimi ve değerli arkadaşlar,

EXCHANGE kelimesinin açılımı sizinde bildiğiniz üzere; Değiştirme, karşılıklı değişmek, değiş tokuş anlamına gelmektedir. Ben DEĞİŞTİRME anlamını direk dosyalar üzerinde tecrübeli eller tarafından öğretici olması açısından değişiklikler yapılmasını temel alarak bu tavsiyeyi sunuyorum.

Bu konu hakkında daha öncede forum yönetimine özel olarak bir tavsiyede bulunmuştum.

Tavsiyenin içeriği; yapılan çalışmaların orijinal dosyalarının (flp., cubase, Ab.Live, vb.) örnek ve öğretici olması açısından forumda paylaşılıp diğer kullanıcılar veya programlar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar tarafından direk bu çalışma dosyaları üzerinde incelemeler, değişiklikler ve düzeltmeler yapılarak prodüksiyon, mixaj, fx kullanımı, otomasyon, filtering, remix çalışmaları, vb. yönünden faydalı olabileceğiydi.

Ama yapılacak çalışmaların orijinal dosyalarının burada açık olarak paylaşılması haklı olarak bazı tereddütleri de beraberinde getirmesi söz konusuydu.

Bu tereddütler; burada paylaşılan orijinal çalışma dosyalarının farklı amaçlar için ve farklı yerlerde kullanılması ve/ya çalınıp başka isimler altında dağıtılması ve sahiplenilmesi, işte bunlar muhtemel ve güçlü tereddütlerin bazıları.

İşin özü, ben şahsen bu konunun prodüksiyona yeni başlayanların ve kullandıkları programlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlerin, yukarıda da belirttiğim mixaj, filtering, fx kullanımı, otomasyon, remixing, vb. konuların kullanıcılara yönelik önünü açması ve öğretici olması yönünde gerçekten yararlı olabileceğini ve aynı zamanda keyifli olacağını düşünüyorum. Ama öncelikle tereddütleri en aza indirebilecek bir sistemin oluşturulması hem kanımca hem de forum yönetimi açısından kaçınılmaz gibi görünüyor.

Böyle bir konunun açılması yönünde benimle hem fikir olan arkadaşların ve diğer arkadaşların bu konu hakkında vereceği önerilerin ve yorumların bu konunun veya benzer bölümlerin açılması yönünde forum yönetimine yardımcı olacağını düşünüyorum.

Saygılar. flowers.gif

Bu ileti ZonaX tarafından 26/03/2009, 1:55 yeniden düzenlenmiştir.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
Ancient Mind
mesaj 26/03/2009, 2:04
İleti #2

TR-ancer

Üye no : 2069

Bilinen bir parçanın basit remixi gibi bir şey olabilir güzel fikirmiş . Fakat ortak program kullanımı kaçınılmaz bir sorun olur herhalde .
PM  
+Quote Post
K.L.A.N
mesaj 26/03/2009, 4:58
İleti #3

Shapeshifter !!!

Üye no : 12344

orjinal çalışmalarını istemek biraz haksızlık gibi olur bence. ama dediğin gibi yeni başlayanlar için yada başlamaya hevesli (bende varım içinde smile.gif) üyeler için basitten başlayarak küçük prodüksiyonlar proje üzerinde yapılıp paylaşılırsa hevesli herkes için iyi olur.
PM  
+Quote Post
Navy Blue
mesaj 26/03/2009, 16:14
İleti #4

tırensır

Üye no : 5400

Commercial parçaların nette gezen midileri kullanılarak hazırlanabilir. Bu sayede hem "bakın bu benim parçam" diye ortada gezinen tiplerin melodiyi aşıracağı gibi bir düşünce ortadan kalkar, hem de öğretici amaçla gayet basit olacağı için "release oldu, oysa ben onu öğretsin diye foruma koymuştum" gibi bir durum da olmaz.

Bu ileti Navy Blue tarafından 26/03/2009, 16:15 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
unkown.ocean
mesaj 26/03/2009, 22:22
İleti #5

Trance

Üye no : 10511

Çok yararlı olur.
PM  
+Quote Post
ZonaX
mesaj 26/03/2009, 23:28
İleti #6

TR-ancer

Üye no : 4402

Ben şahsen otak program kullanımının bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. Özellikle FL Studio programını kullananlar için.

Bir de örneğin; “ bak ben şöyle bir çalışma yaptım, nasıl beğendiniz mi? ” yerine (zaten böyle çalışmalar prodüksiyonlarınız başlığında mp3 formatı altında zaten paylaşılıyor)

“ Arkadaşlar yaptığım çalışma üzerinde şurada ve burada yardıma ihtiyacım var ” veya “ kullandığım bu programda şu kanala fx plugini ekledim ama otomasyon vermeye çalışırken şöyle bir sorunla karşılaştım, yardımcı olur musunuz? veya buraya daha ne eklersem, hangi fx’ i nasıl kullanırsam daha etkileyici olabilir? “ gibi ve bunlara benzer konuların paylaşılması bu konu başlığı altında daha faydalı olacaktır kanısındayım.

Tabi ki arzulayan için orijinal dosyanın tamamı değil de, sadece bu konuya özel olarak düzenledikleri çalışmaların paylaşılması da mantıklı olabilir.

Sizinde söylediğiniz gibi orijinal melodinin paylaşılması elbette sakıncalı olabilir ve orijinal melodilerin yerine bildiğimiz midi melodiler kullanılabilir.

İsteyenlerde gözden çıkardıkları çalışmalarını yeni başlayanlar açısından hem incelenmesi için hem de remix ile ilgilenen arkadaşlar için bu çalışmalarını burada paylaşıp farklı yönde fayda ve keyif sağlayacağı kanısındayım.
PM  
+Quote Post
unkown.ocean
mesaj 26/03/2009, 23:45
İleti #7

Trance

Üye no : 10511

Ya burda amaç yeni başlayanların(bnm gibi),mixing,otomasyon vs olayları öğrenmesi.Bu işin ustaları olarak kıyıda,köşede kalmış bazı parçalarınızı paylaşabilirsiniz.Hemde bizde yararlanmış oluruz flowers.gif
PM  
+Quote Post
kyo
mesaj 7/04/2009, 17:54
İleti #8

TR-ancer

Üye no : 18853

guzel bir fikir az once actıgım topicteki melodinin flp sini koyuyorum
isteyen mıncıklayabilir ustune melodi yazabilir yada ritim..
PROTECTED LINK Linkleri görebilmek için lütfen ÜYE Olunuz ( Please REGISTER to view links )

bu arada sizin de flp niz varsa gozden gecirmek isterim smile.gif

Bu ileti kyo tarafından 7/04/2009, 18:12 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
ixirs
mesaj 7/04/2009, 22:07
İleti #9

TR-ancer

Üye no : 11424

cok ıyı olur cıdden zonax sanırsam bı kac yaptıgı parcanın flp sıyle bırlıkte verıyordu bu konuda baya tıtız bır arkadas ama kımsenın bu konuda pek yardım cı olacagını sanmıyorum desem yerıdır msn de konustugumuz ark larımız bıle zar zor fıkır alısverısı yapıyoruz her kez bı havada nese olursa baya ıyı olur cıdden ozellıkle eq ayarları mixing kafamı kurcalıyor hep cok ıyı konuya degınmıssın ,,,
PM  
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts 9 pingsound 1083 19/11/2005, 19:29
Son İleti: Prophet
No New Posts   3 VeGaSyNtHaUri 558 24/04/2008, 18:08
Son İleti: -Boneva-
No New Posts   1 CYBER KID 541 30/07/2010, 21:29
Son İleti: CemPasa
No New Posts   0 CemPasa 336 6/08/2010, 8:34
Son İleti: CemPasa