IPB

Hoşgeldiniz Ziyaretçi ( Üye Girişi | Üye Olmak İçin Tıklayın )

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> DJ'LİK VE PRODUCER'LİK, üretim ve sunum
bülent keskin
mesaj 9/11/2005, 18:50
İleti #1

Aktif Üye

Üye no : 3459

Access to 32 Countries and 54 locations, PPTP, L2TP, SSTP, OpenVPN Supported, sstp vpn service EarthVPNmerhaba arkadaşlar.son zamanlarda aklımı meşgul eden bir konu var.o da şuki bu
dj'lik meselesi.benim bu formdaki ismim djzenozena ama turn table kullanmasını bilmem.bu anlamda dj'liğime şüphe ile bakıyorum.yani burada bir kavram kargaşa
sı mevcut.ben bana göre sadece producerim.peki bizler parçalarımızı nasıl geniş kit
lelerle paylaşacağız.yada nasıl konser vereceğiz.
elektronik müziğin bu anlamda bir zorluğu mevcut.sanırım bizler yani sadece müzik yapanların bi şekilde djliğide öğrenmesi gerekiyor.
benim parçamı bir başka dj'in sahnede çalmasından asla gocunmam.ancak benim
parçamı başka bir dj'in aynı duygularla hissetmesinin zor olacağı kanısındayım.hem
parçaya adam o kadar emek vermişken birazda reklamı haketmesi gerekir.
bu anlamda daha doğrusu üretimle sunumun aynı kategoriye konmaması gerekir.
ikisi benzer ama aynı olmayan kavramlardır.(tabi bana göre bu böyle)
ha her producer iyi bir dj olamayabilir.dj likte o anlamda zorluklar içeriyor.
yani dj x aynı parçayı çalarken millet tepkisizken,dj y aynı parçada milleti uçurabilir.bu manada djlik önemli bir sanattır.bu inkar edilemez.
ama büyük djlere bakıldığında hem üreten hemde sunan djler olduğu görülmektedir.ama tekrar ediyorum ben bu perspektiften bakılırsa dj değilim.sa
dece producerim.ama şu da bir gerçekki her producer iyi bir dj olamaz.adam sadece dj dir.üretmez ama sahnesi cok güçlüdür.evet bu dj de iyi bir dj dir.
ama hem üretip hem çalan bence bir adım öndedir.bu konuda ilave edeceğiniz
unsurlar olacağı kanaatindeyim.bilhassa dj olan arkadaşların bu konuda bizlere
tavsiyeleri olabilir.yani bizler producerler nasıl kendi mixlerini çalabilir.yani cd yi tak çal.bu dj lik değil elbet.bu meyanda bilhassa gösteri yapan arkadaşların bu
konuda faydali bilgiler vereceğini düşünüyorum.
bu konuda bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız memnun olurum.teşekkür ederim.
Go to the top of the page
PM  
+Quote Post
Overdose
mesaj 9/11/2005, 20:27
İleti #2

Aktif Üye

Üye no : 140

benim takip ettigim kadarı ile üretenler sadece kendi parçalarını çalmıyorlar.bir çok üreticinin plaklarını döndürüyorlar sen adının duyulmasını ID lerinin bilinmesini istiyorsa iyi DJ lere gönderirsin parçanı onlar begenirse event lerde çalarlar XXX ID olarak patlarsın kitle çok begenirse oda heryerde calmaya başlar sende tanınırsın illa turneye çıkmana gerek yok diye düşünüyorum ben
PM  
+Quote Post
dj daddy
mesaj 9/11/2005, 21:36
İleti #3

Aktif Üye

Üye no : 1958

co calısmam lazım cok calmam ıcın
PM  
+Quote Post
burax
mesaj 9/11/2005, 22:31
İleti #4

Kıdemli Üye

Üye no : 1353

Bence önce iyi bir DJ olup sonra producer olursan isteğine daha çabuk ulaşabilirsin... Max Graham le efi 05 te sohbet etme fırsatı bulmuş ve senin soruna paralel bir soru sormuştum... O da bana önce başkalarının parçalarını en iyi şekilde çal,sonra zaten çok iyi parçalar yapar ve kendi parçalarını çalarsın demişti... Bilmem sana faydası olur mu ? smile.gif
PM  
+Quote Post
wildchild
mesaj 9/11/2005, 22:44
İleti #5

Kıdemli Üye

Üye no : 698

İkisi de apayrı işlerdir bence. İkisinide layıkıyla yapan kimseler var elbet ama çok diil yada aynı başarıyı hem produksiyonda hemde dj likte yakalamak kolay diil.
Sadece kendi ürettiklerimi çalarım abi demek bence utopik. Yok ööle bişii yani...Ama production software leri kullanmak ve onlardan azami faydalanmak içinde duygu ve beceride var ise bunu ilerletmek ve hep daha iyisini aramak ayrı bir amaç, setin başına geçip daha önceden ve başkaları tarafından yapılmış parçaları mixlemek ayrı bir amaç... Ha ikisinide bir arada yapan ve harikalar yaratanlarda var. Alın size en son A&B.

@djzenozena...
sen yap söyle allı pullu bi parça bak nasıl dünyada yer edinmiş dj ler bile çatır çatır çalıyo...Bknz: forum üyesi deepcare ve parçası we accepted....
Kayda değer prodüksiyonlarını burada dinleyiciler ile buluşturabilirsin...sadece moderatörlerle irtibata geçmen yeterli..
PM  
+Quote Post
burax
mesaj 9/11/2005, 23:44
İleti #6

Kıdemli Üye

Üye no : 1353

Bir örnek Benny Bennassi ... Tartışmasız çok yaratıcı bir producer,kendi sound unu yarattı fakat DJ liği hakkında aynı şeyi söyleyemem...
PM  
+Quote Post
Cagann
mesaj 10/11/2005, 1:18
İleti #7

TR-ancer

Üye no : 2884

Produce ettgn şarkıları yaymak içn illa ki dj liği ögrenme gibi bi durum olmaz..
Şarkılar gzlse , şarkıları gonderdgn dj lerden biri mutlaka herhangi bi setinde yer verir çaldgı kitlede begenr ve amacna ulaşmş olrsn... wink.gif
PM  
+Quote Post
doofus
mesaj 10/11/2005, 1:44
İleti #8

Kıdemli Üye

Üye no : 4587

Walla arkadaşlar askerden önce 3 sene producerlikle uğraştım güzelde parçalar yaptığımı dşnüyorum. ozamanlar klüp ortamı biraz ters geliyoda bana doğrusu gerçi halada öğle. Ama yaş 23 oldu anladımki dj lik hakkında bişiler bilmek şart. Yani iyi bir trance müzik yapabilmek için iyi bir trance dj olmakta lazım yani. Hele bilgisayar ve yazılımlarla biryerden sonra bişilerin yapılmadığını görmek benş gerçekten üzdü. erneyse şimdik tt ve mixer getirtiyorum. ve bir dj abimizden ders alıcam. baklım sonra ne olacak. sonuç olarak şunu anladımki iyi bir dj zaten prodüksiyonda pek fazla zorlanmaz. sadece yaratıcı gücü olmalı okadar. öle dj ler görüyoruzki 2 plakla yoktan parça yapıyolar. Vede bunu canli performansta yapıyolar. Miz teknikleri müzik bilgisi ses teknoloileriyle çok haşır neşir olmak şaart saygılar. Çok yakında benim parçalarla koparsanız şaşırmayın. smile.gif habide türkiyede trance vokalisti varmı?
PM  
+Quote Post
Peakload
mesaj 10/11/2005, 1:54
İleti #9

Peak

Üye no : 3537

fikir ve beyanetler güzel fakat bir kaç düşünceye katılmıyorum.özellikle "benim parçamı çalan bir dj aynı şeyleri hissetmediği için,ortamı uçuramaz" gibi düşüncelere.fakat dünyaca ünlü tüm djlere bakıldığında onları ünlü yapan daima başkalarının prodüksiyonları olmuştur.(dj lerden bahsettiğimi tekrar belirteyim).ve bir zaman sonra artık içinde kendi parçalarını yapmasının vakti geldiğini hisseder ve prodüksiyona soyunur.ve artık bir adım daha öndedir.buradan sonra dj'liği kadar yaptığı çalışmalarda onun kaderini belirleyecektir.

benim fikrim ise bir çok arkadaşımızla aynı.eğer mesleki çizginin elktrnk müzik olmasını istiyorsan dj'lik şart diye düşünüyorum.ama kariyerine stüdyo ortamlarında devam etmek isteyenler için bu hiçte şart değil.bir prodüksiyon şirketi kurup,dj lerin çalışmalarını labellamak,yayımlamak,dağıtmak hatta ve hatta mastering,ses mühendisliği gibi ileri düzeyde görevlerde bulunmak için şart değil.Ama ben diyorumki,nasıl dünya çapında sektörlerde ingilizce şart ise,bu iştede plak çevirmek şarttır.örnek verildiği için konuyu deepcare'den bağlamak istiyorum.nasıl bir çalışma yaptı ve bir çok ünlü dj-producer'ların setlerinde kendine yer bulduysa,iki hafta sonra kendisini (ramazandı galiba) set yaparkende dinledik.bu şu anlama geliyor."ben parçamı yaparım,millet çalar(çaldıda).çalmazmı!.o zaman kendim çalarım kardeşim.."işte bir adım önde olmak veya kendi işimi kendimde görürüm demek gibi bir şey.fazla uzatmadan son olarak şahsi fikrimi söylemek istiyorum.bence dj'lik şart.olurda bir parça yaparsın,kimse setinde yer vermez.alır kendin çalarsın...ben dj'likten yeterince ve fazlasıyla zevkimi aldım,egolarımı tatmin ettim.ama kabinin içinde plak çevirirken aldığım zevki,parça yapımında bile almayı başaramadım..

Bu ileti peakload tarafından 10/11/2005, 1:57 yeniden düzenlenmiştir.
PM  
+Quote Post
H.T.R
mesaj 10/11/2005, 2:11
İleti #10

TR-ancer

Üye no : 1657

QUOTE(peakload @ 9/11/2005, 17:54)
ben dj'likten yeterince ve fazlasıyla zevkimi aldım,
egolarımı tatmin ettim.
ama kabinin içinde plak çevirirken aldığım zevki,
parça yapımında bile almayı başaramadım..

şiir gibi kafiyeli yazmışsın.. biggrin.gif
Heralde çok içten geldi laugh.gif

Biz ters akımlarda gidiyoruz Cihan dostum.. tongue.gif cool.gif Sen bi taraftan başlamışsın ben diğer taraftan ama gittiğmiz istikamet aynı. Benim production'dan sonra sıra djliğe geldi bakalım nolcak wink.gif Umarım o zevki ben de tadırm.
PM  
+Quote Post

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir)
0 üye:

Collapse

> Benzer Konular

Konu Başlığı Yanıtlar Konuyu Başlatan Okunma Son Faaliyet
No New Posts   9 escaLdes 1450 4/12/2003, 17:07
Son İleti: rOllinN
No new   580 Anjelique 25523 7/02/2014, 0:15
Son İleti: _Ahmet_
No New Posts   0 ScorpionXing 2883 11/07/2008, 5:10
Son İleti: ScorpionXing
No New Posts   1 rainbow11 946 29/03/2009, 22:50
Son İleti: MaxImuS